کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
همه چيز در مورد پزشكي
13 پرچم قرمز كه در اول ازدواج تان بايد جدي بگيريد
وضعيت رابطه‌ي زن و شوهر و تغييراتي كه در باهم بودن‌ آنها طي دو سال اول زندگي مشترك روي مي‌دهد، مي‌تواند پيش بيني كند زندگي و رابطه‌ي انها طي سالها بعد چگونه خواهد بود.

به گزارش ، آنهايي كه ازدواج كرده‌اند مي‌دانند كه زندگي مشترك ممكن است در هر زماني دچار چالش شود. اگر اين اتفاق‌ها در اوايل زندگي مشترك روي بدهند مي‌توانند تا حدودي هشدار دهنده باشند و در واقع بايد هم چنين باشد. با مطالعات بيشتر و بيشتري كه هر روزه روي موضوعات زناشويي و زندگي مشترك انجام مي‌شود اين نتيجه گرفته شده كه اوضاع و احوال دو سال اول زندگي زناشويي مي‌تواند تعيين كننده‌ي سرنوشت اين رابطه باشد.

دو سال اول ازدواج، پيش بيني كننده‌ي آينده‌ي زندگي مشترك
مطالعه‌اي كه در دانشگاه تگزاس انجام شد نشان داد وضعيت رابطه‌ي زن و شوهر و تغييراتي كه در باهم هارتمن بودن‌ آنها طي دو سال اول زندگي مشترك روي مي‌دهد، مي‌تواند پيش بيني كند زندگي و رابطه‌ي انها طي سالها بعد چگونه خواهد بود و زوج‌هايي را كه كارشان به طلاق خواهد كشيد را از زوج‌هايي كه پيوندي باثبات خواهند داشت شناسايي خواهد كرد.

همچنين محققان دريافتند تفاوت‌هاي ميان زوج‌هاي شاد و زوج‌هاي ناراضي، خيلي زود بعد از ازدواج كاملا آشكار است. در اين مطالعه، 156 زوج كه در سال 1981 ازاواج كرده بودند مورد بررسي قرار گرفتند. پژوهشگران دريافتند:
68 زوج شاد و راضي بودند
32 زوج ناراضي بودند
56 زوج طلاق گرفته بودند

زوج‌هايي كه در عرض يكي دو سال اول ازدواج‌شان از هم جدا شده بودند، علائمي از سرخوردگي داشتند و طي يكي دو ماه اول زندگي مشترك خود نسبت به هم حس منفي پيدا كرده بودند. اگر زوجي طي اولين سال زندگي مشترك خود از عشق و علاقه‌ي خود سرخورده شوند، نشاندهنده‌ي دردسر و مشكل در زندگي خواهد بود.

زوج‌هايي كه همچنان شاد و راضي بودند، زوج‌هايي بودند كه توانسته بودند طي يك دو سال اول زندگي مشترك خود، نسبت به رابطه‌ي زناشويي و همسر، احساسات قيمت پانسمان هارتمن مثبت و رضايتبخشي پيدا كنند.

احساس اندوه بعد از جشن عروسي و ماه عسل
اگر ديديد بعد از جشن عروسي و ... كمي افسرده‌ايد اين طبيعي است. هر دوي شما مدتها مشغول تداركات جشن و مراسم و ماه عسل بوده‌ايد و طبيعي است حالا كه از آن همه استرس و هيجان رها شده‌ايد، حس خفيفي از «از دست دادن» را تجربه كنيد؛ چيزي شبيه حس افسردگي بعد از تعطيلات كه خيلي از افراد تجربه مي‌كنند.

اما اين دوره‌ي افسردگي را نبايد ناديده بگيريد. آماده بودن براي اين دوره از زندگي مشترك ِ تازه آغاز شده مي‌تواند كمك‌تان كند راحت‌تر آن را پشت سر بگذاريد. حالا وقت آن است كه با هم، مراحل باثبات‌تري از زندگي مشترك خود را پايه ريزي كنيد. الويت شما دو نفر بايد زنده نگه نداشتن شور و هيجان‌تان نسبت به هم باشد.

اما الويت‌هاي ديگري هم وجود دارد كه بايد آنها را مدنظر داشته باشيد. هدف‌هاي مهمي كه بايد در اولين سال زندگي مشترك‌تان تعيين كنيد و درموردشان به تصميمي قاطع برسيد اين است كه مسائل مالي و هزينه‌ها را چگونه قرار است پيش ببريد، چه كسي قرار عفونت بدن است چه كارهايي را انجام بدهد، وقت آزادتان را چگونه قرار است بگذرانيد، براي روابط جنسي‌تان چگونه وقت خواهيد گذاشت، با خانواده‌هاي‌تان چگونه ارتباط خواهيد داشت، با اختلاف نظرها‌ي‌تان چگونه قرار است كنار بياييد، وقتي جروبحثي بين‌تان درگرفت چه بايد بكنيد، توقعات‌تان هم از هم چيست و... .

البته بيشتر اين موضوعات در دوران نامزدي و آشنايي مطرح شده‌اند اما حالا كه زير يك سقف قرار گرفته‌ايد بسياري از آنها پُررنگ‌تر و با جزئياتي بيشتر مطرح خواهند شد. به هر حال، مشخص كردن بسياري از مسيرهاي پيش رو باعث مي‌شود رابطه‌اي محكم‌تر و آرام‌تر انتظارتان را بكشد.

اين پرچم قرمزها را در اوايل زندگي مشترك جدي بگيريد:
نبودن صميميت و عشق ورزي
با هم خوش نگذراندن
خودخواهي
ترس از اختلاف نظر
نبودن احترام متقابل
بيش از حد درگير كار و مشغله‌هاي كاري بودن
وابستگي بيش از حد به والدين
وابستگي بيش از اندازه به هم
مشكلات جنسي
اعتياد نمايندگي محصولات هارتمن به مواد مخدر يا هر چيز ديگري
خشونت‌هاي كلامي يا رفتاري
توقعات غيرمعقول
ازدواج به دلايل اشتباهي

چه كنيد اگر دچار مشكل هستيد
بهترين كاري كه مي‌توانيد بكنيد اين است كه گفتگوي باز و صادقانه‌اي با همسرتان داشته باشيد، بدون اينكه همديگر را سرزنش كنيد. مي‌توانيد با چنين جملاتي شروع كنيد: «من فكر مي‌كنم هر دوي ما براي وفق دادن خودمان با شرايط زندگي مشتركي كه تازه شروعش كرده‌ايم مشكل داريم». با گفتن چنين چيزي مي‌توانيد بفهميد چه راه حل و انتخابي براي هر دوي شما مناسب خواهد بود. البته بسيار خوب است كه از يك مشاور يا زوج درمانگر كمك بگيريد.

اساس يك زندگي زناشويي موفق را بسازيد
هر چند گفته مي‌شود كه اولين سالهاي زندگي مشترك همسران، سخت‌ترين سالها هستند اما همين سالها معمولا لذتبخش‌ترين نيز هستند. يكي دو سال اول زندگي مشترك مي‌تواند زمان شگفت انگيزي براي كشف همديگر و برقراري صميميت و دوستي از جنسي خاص باشد. هنوز چيزهاي زيادي درمورد هم مي‌توانيد كشف كنيد و ياد بگيريد و طي چسب هارتمن مراحل اوليه‌ي زندگي زناشويي‌تان هر دوي شما بايد در پايه ريزي اين زندگي نقش فعال داشته باشيد و مسير را براي يك زندگي و رابطه‌ي معنادار و بادوام و عاشقانه هموار كنيد.

برچسب‌ها: ازدواج، زندگي مشترك، جشن عروسي، ماه عسل، استرس، زندگي زناشويي موفق، بهداشت نيوز، وزارت بهداشت، سلامتي، سلامت روان،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۰:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)

استرس در نوزادان و كودكان و راه‌ هاي مقابله با آن

استرس در نوزادان موجب بروز اختلال در فعاليت مغز و رفتار نوزاد مي‌شود. بدين ترتيب نوزاد درد بيشتري حس مي‌كند. پژوهش‌ها نشان داده است كه نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، سطح استرس پايين‌تري دارند.
استرس در نوزادان و كودكان و راه‌هاي مقابله با آن
دكتر زخم| سرويس مادر و كودك - استرس پديده‌اي است كه در نوزادان و كودكان ديده مي‌شود و اثرات ناخوشايندي بر رشد جسمي و عاطفي آنان مي‌گذارد. آگاهي از نشانه‌هاي استرس در نوزادان و راه‌هاي مقابله با آن، موجب مي‌شود رفتار آگاهانه‌اي در برابر آن داشته باشيم.


استرس در نوزادان

يك پژوهش جديد نشان مي‌دهد كه استرس در نوزادان، باعث مي‌شود مغز آن‌ها به درد پاسخ شديدي نشان دهد. با اين حال، شما هرگز از روي رفتار نوزاد، قادر به درك اين مساله نيستيد. پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه استرس منجر به يك اختلال ظاهري بين فعاليت مغز نوزادان و رفتار آن‌ها مي‌شود.

لورا جونز از دانشگاه كالج لندن مي‌گويد: "وقتي نوزادان يك عمل دردناك را تجربه مي‌كنند، فعاليت مغز و واكنش‌هاي رفتاري آن‌ها مانند گريه كردن و خشمگين شدن به طور منطقي با هم هماهنگ است." وي ادامه مي‌دهد: "نوزاداني كه تحت تأثير استرس قرار دارند، واكنش‌هاي بيشتري در مغزشان اتفاق مي‌افتد، اما اين فعاليت بيشتر مغز با رفتار آن‌ها همخواني ندارد."

جونز و همكارانش مي‌دانستند كه بزرگسالان تحت استرس اغلب احساس درد بيشتري مي‌كنند. آن‌ها در مطالعه پماد هارتمن جديد مي‌خواستند بررسي كنند كه اين مساله در نوزادان نيز درست است يا خير. بدين منظور ۵۶ نوزاد پسر و دختر سالم را مورد بررسي قرار دادند. آنها با اندازه گيري هورمون استرس (كورتيزول) موجود در بزاق، الگو‌هاي ضربان قلب، پاسخ درد نوزادان با استفاده از فعاليت مغز EEG و حالت چهره، ميزان استرس در نوزادان را اندازه گيري كردند.
داده‌ها نشان داد كه نوزادان با سطوح بالاتري از استرس، واكنش مغزي بيشتري نشان مي‌دهند. با اين حال، اين فعاليت شديد در مغز منجر به تغيير در رفتار نوزادان نمي‌شود.


شيردهي و كاهش استرس در نوزادان

مزاياي جسمي و رواني شيردهي براي مادران و نوزادان بر همگان آشكار است. اما آيا شيردهي مي‌تواند موجب بروز تغييرات ژنتيكي در نوزاد شود؟ تحقيقات جديد نشان مي‌دهد كه بين شيردهي و تغييرات ژنتيكي كه منجر به كاهش استرس در نوزادان مي‌شود، ارتباط وجود دارد.

پژوهشي كه در مجله Pediatrics در سپتامبر ۲۰۱۸ توسط دكتر لستر، منتشر شده است، نشان مي‌دهد: "مراقبت و شيردهي مادر باعث تغيير ژنتيكي در نوزاد مي‌شود و پاسخ فيزيولوژيكي نوزاد به استرس، به ويژه انتشار هورمون كورتيزول، را تنظيم مي‌كند."
دكتر لستر و همكارانش بيش از ۴۰ نوزاد سالم، و مادرانشان را بررسي كردند. نيمي از آن‌ها در پنج ماه اول تولد از شير مادر تغذيه مي‌كردند و نيم ديگر شير خشك مي‌خوردند. آن‌ها واكنش پذيري هورمون استرس (كورتيزول) موجود در بزاق نوزاد را با استفاده از روش متقابل مادر و نوزاد اندازه گيري كردند.
نتايج تحقيق نشان داد كه نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، نسبت به گروه ديگر، استرس كمتري را تجربه مي‌كنند.

بيشتر بخوانيد: تاثير استرس و عصبانيت بر شير مادر
استرس در نوزادان و كودكان و راه‌هاي مقابله با آن

استرس در كودكان

استرس دوران كودكي نشان دهنده شرايطي است كه نياز به انطباق و تغيير دارد. استرس ممكن است ناشي از تغييرات مثبت، مانند شروع يك فعاليت جديد باشد. اما بيشتر اوقات با تغييرات منفي مانند بيماري يا مرگ در خانواده در ارتباط است. شما مي‌توانيد با شناختن نشانه‌هاي استرس در كودك و آموزش روش‌هاي موثر براي مقابله با آن به كودك خود كمك كنيد.

دلايل بروز استرس در كودكان

استرس ممكن است پاسخ كودك به تغييري منفي در زندگي او باشد. استرس در مقادير كم، براي كودك مفيد است. اما استرس بيش از حد مي‌تواند بر روي فكر، عملكرد و احساس كودك تاثير نامطلوب بگذارد.
كودكان با افزايش سن ياد مي‌گيرند چگونه استرس خود را مديريت كنند. بسياري از اتفاقاتي كه بزرگسالان به راحتي مي‌توانند مديريت كنند، باعث ايجاد استرس در كودكان مي‌شوند. در نتيجه، حتي تغييرات كوچك مي‌توانند احساس امنيت و آرامش كودك را تحت تاثير قرار دهد.

درد، آسيب جسمي، بيماري و ساير تغييرات، عوامل استرس زايي براي كودكان است. ديگر عوامل استرس زا براي كودكان عبارتند از:
  • نگراني در مورد مدرسه يا نمرات امتحان
  • مسئوليت‌ها و تكاليف مدرسه و يا كلاس‌هاي آموزشي و ورزشي
  • مشكلات با دوستان، زورگويي و قلدري در مدرسه، يا فشار‌هاي گروه همسالان
  • تغيير مدرسه، مسافرت و جابجايي دايمي، وجود مشكلات مسكن يا بي خانماني
  • داشتن افكار منفي در مورد خود
  • بروز تغييرات جسماني در پسران و دختران
  • طلاق چسب هارتمن يا جدايي پدر و مادر
  • مشكلات مالي در خانواده
  • زندگي در يك خانه يا محله ناامن

نشانه‌هاي استرس در كودكان

كودكان ممكن است قادر به تشخيص استرس در خود نباشند. بروز نشانه‌هاي جديد يا بدتر شدن برخي رفتار‌ها موجب مي‌شود كه پدر و مادر از افزايش سطح استرس كودك مطلع شوند.
نشانه‌هاي فيزيكي عبارتند از:
برچسب‌ها: ،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۹:۰۹ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
بازي هايي كه ترس كودكان را از بين مي برد
از ابتداي تولد تا لحظه مرگِ هر فرد، به دوره هاي مختلف رشدي تقسيم مي شود. اولين مرحله كه شروع آن مصادف با لحظه تولد است، از تولد تا 2 سالگي را در بر مي گيرد.

به گزارش ، معمولا كودكان سالم ازانرژي زيادي برخوردارهستند كه به وسيله بازي آن را تخليه مي كنند اگر انرژي هاي اضافي كودك از طريق صحيح به مصرف نرسد و به حالت سركوب شده در جسم كودك ذخيره شود موجب نا آرامي، عصبانيت، بدخلقي و پرخاشگري،عدم رشد و بروز استعدادهاي نهفته كودك مي شود. تا آنجايي كه امكان دارد بايد زمينه بازي براي كودكان از همان سالهاي ابتدايي رشد فراهم شود بازي يعني بحث و تبادل نظر، همراه با لذت و تفريح براي آرامش بيشتر بين شما و كودكتان است. در حين بازي فرصتي به دست مي‌آيد تا شما از كودكتان بياموزيد و آنها نيز از شما ياد بگيرند. در ضمن بازي سبب رشد و پرورش استعدادهاي بالقوه كودك و كسب مهارت‌هاي اكتسابي مي‌شود يكي ديگر از فايده هاي بازي كودكان شناسايي عواطف و رفتارهاي كودكان چسب بخيه است به اين جهت كه كودك قدرت استدلالي ضعيفي دارد و راه بيان احساساتش به صورت كلامي نيست واز طريق بازي آنها را بروز مي دهد.

از ابتداي تولد تا لحظه مرگ هر فرد، به دوره هاي مختلف رشدي تقسيم مي شود. اولين مرحله كه شروع آن مصادف با لحظه تولد است، از تولد تا 2 سالگي را در بر مي گيرد. در اين سن اگر دقت كرده باشيد، همه ي كودكان دوست دارند به اشياي مختلف دست بزنند يا آنها را به دهان ببرند و يا اين كه به صداهاي مختلفي كه مي شنوند سريع عكس العمل نشان دهند؛ اين مساله كاملا طبيعي است و در همه كودكان ديده مي شود. والدين نبايد كودكان را از اين كارها منع كنند زيرا كه تمام اين كارها طبيعي و نشان دهنده رشد طبيعي كودكان است.

كودك افسرده چگونه بازي مي كند؟
اين كودكان بيشتر ساعت هاي روز غمگين و گوشه گير هستند و به بهانه هاي مختلف از بازي با همسالان خودداري ميكنند. از كارها و بازي هايي كه معمولا كودكان همسن وسالشان از آن لذت مي برندن علاقه اي نشان نمي دهند و بازي هاي آرام و بي سر وصدا را ترجيح مي دهند. گاهي ممكن است ساعتها تنهايي با عروسكشان حرف بزنند.

كودك مضطرب چگونه بازي مي كند؟
كودك مضطرب معمولا نمي تواند قيمت پماد زخم بستر تمركز كند و خواب راحت و آرامي ندارد براي همين انرژي خود را هنگام بازي زودتر از همسن وسالانش از دست مي دهد. در بازي ها معمولا رهبر نمي شود و از اينكه مسئوليت هدايت بازي را بر عهده بگيرد اجتناب مي ورزد. او اعتماد به نفس پاييني دارد.

كودك پرخاشگر معمولا چگونه بازي مي كند؟
پرخاشگري انواع مختلفي دارد مثل گاز گرفتن، زدن يا لفظي باشد مثل فرياد زدن و تحقير كردن يا تجاوز به حقوق ديگران است.

اما معضل ديگر مشاهده شده در كودكان ترس است. به طور كلي ترس دائم و ثابت به هر علت كه باشد اثر بسيار نامطلوبي بر جسم و روان كودك به جا مي گذارد و كودك را از زندگي طبيعي و شاد محروم مي سازد و در نوع حادش سبب اختلال در جسم و روان كودك مي شود. اطفال در مقابل ترس هاي شديد، واكنشهاي متفاوتي نظير لكنت، شب ادراري، كم رويي، افسردگي از خود نشان مي دهند. گاهي اوقات كودك بر اثر ترس پرخاشگر مي شود. نامطلوب ترين اثر ترس اين است كه شخصيت كودك را نابود مي كند. كودك ترسو اتكاء به نفس ندارد، در هيچ كاري داوطلب نمي شود و كاري را با رغبت انجام نمي دهد زيرا بيشترين ميزان انرژي و نيروي كودك صرف مقابله با ترس مي شود و گاهي اوقات بي قطره فروزومال تفاوت و تنبل و ضعيف و بي اراده مي گردد. دروغگويي نيز از جمله رفتارهاي ناپسندي است كه بر اثر ترس در كودك پديد مي آيد. ترس بيشترين صدمه را به اعصاب مي زند و مغز نيز نمي تواند بخوبي فرمان بدهد.

با بازي ميتوان غلبه زيادي براي از بين بردن ترس كودكان داشته باشيم:
بازي گرگم به هوا:
يكي از ترس هايي كه بين بيشتر كودكان عموميت دارد، ترس از تاريكي است. معمولا اين ترس بين سنين 3 -2 سالگي آغاز مي شود و ضمن تداوم در سالهاي بعد قدري كاهش مي يابد، ولي تا حدود 10-12 سالگي نيز ادامه پيدا مي كند. يكي از مواردي كه منجر به ترس كودك از تاريكي مي شود، زماني است كه پدر و مادر و يا نزديكان كودك به عنوان تنبيه از او مي خوهند تا در اتاق تاريك مثل انباري، زيرزمين، و غيره كه موجب ترس و وحشت او مي شود، تنها بماند. نكته ديگر آن است كه فضاي منزلي كه كودك در آن زندگي مي كند و يا اتاق آشناي كودك، در وضعيت هاي تاريك و روشن جلوه هاي متقاوتي دارد.

خوب است كه والدين (پدرومادر) دراين بازي لحظاتي چراغ را خاموش كنند و اين بازي را در تاريكي انجام دهند؛ البته مدت زمان آن بايد كوتاه باشد و حساب شده انجام شود.

بايد بازي را در قسمتي پزشكي كودكان از اتاق آغاز كرد كه روشن است و كساني كه ميخواهند پنهان شوند و كودك آنهارا بيابد بايد به اتاقي تاريك بروند و كودك آنها را در اتاق تاريك پيداكند و ميزان هيجانات بازي كنندگان آنقدر زياد نباشد كه كودك وحشت زده شود در اين صورت كم كم با تاريكي انس ميگيرد.

بازي ايجاد سايه با انگشتان
اين بازي براي كودكان خردسال جذاب است. چراغ اتاق خاموش وشمعي روشن مي شود. پدر يا مادر درمقابل نورشمع با انگشتان خود روي ديوار سايه مي اندازند. مي توان سايه هاي گوناگوني ايجاد كردكه كودك آنها را دوست دارد.

پليس بازي
در برخي موارد، ترس كودك از تاريكي، ناشي از تصورات ذهني او درباره دزد و موجودات خيالي است كه از اطرافيان خود مي شنود و يا گاهي خواب مي بيند. از نظر يك كودك 6 ساله، تاريكي مظهر هيولاها، غول ها، دزدها و ... است كه مي توانند به او صدمه بزنند. براي مثال زماني كه كودك به رختخواب مي رود به ياد موقعيت ترسناكي كه شب پيش در خواب ديده است، مي افتد و آن گاه خواب از سر او مي پرد و شروع به خيال پردازي مجدد مي كند.
پدر و كودك در اتاق تاريك، پليس بازي مي كنند. چراغ خاموش مي شود. چراغ قوه ها را در دست ميگيرند و به درمان سوختگي با آب جوش دنبال شيء گمشده مي گردند؛ البته نبايد دنبال مجرم، دزد، هيولا و موجودات خيالي باشند و فقط بايد دنبال شي گم شده مورد نظر خود بگردند.

برچسب‌ها: پرورش استعدادهاي بالقوه كودك، راه هاي آرام كردن كودك، بهترين بازي ها براي كودكان، پرخاشگري در كودكان، راه اي كاهش اضطراب كودكان، بهداشت نيوز، وزارت بهداشت، سلامتي، سلامت روان،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۸:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
سوپرفودهايي كه بعد از ۴۰ سالگي حتما بايد بخوريد
به گفته متخصصان تغذيه كاهش متابوليسم و سوخت و ساز بدن با افزايش سن و تغيير در تعادل هورمون ها، از علل ابتلا به بسياري از بيماري هاي مزمن بعد از ۴۰ سالگي است. با اين حال رعايت يك رژيم غذايي سالم در اين سنين، از بار ابتلا به بسياري از شرايط پزشكي خطرناك مي كاهد.

به گزارش ، شايد تا قبل از ۴۰ سالگي، شما چندان نگران ابتلا به بيماري هاي قلبي و سرطان ها نباشيد اما بعد از گذراندن اين سن، خطر ابتلا به اين بيماري هاي مزمن بخصوص سرطان به شدت بالا مي رود.

در واقع سرطان يكي از قاتلان زنان در دهه هاي ۴ و ۵ زندگي است و بيماري قلبي در رتبه دوم قرار دارد. بيماري هايي مانند ديابت و سكته مغزي نيز از ۵۰ سالگي به بعد در كمين لوهمن روشه هر دو جنس زن و مرد هستند.

به گفته متخصصان تغذيه كاهش متابوليسم و سوخت و ساز بدن با افزايش سن و تغيير در تعادل هورمون ها، از علل ابتلا به بسياري از بيماري هاي مزمن بعد از ۴۰ سالگي است. با اين حال رعايت يك رژيم غذايي سالم در اين سنين، از بار ابتلا به بسياري از شرايط پزشكي خطرناك مي كاهد.

به طور كلي براي مبارزه با بيماري هاي مزمن، نياز زنان و مردان با افزايش سن به مصرف سوپرفودها يا غذاهاي شگفت انگيز بيشتر مي شود:
تمشك: بسياري از بيماري هاي گوارشي در زنان بالاي ۴۰ سال، مرتبط با كاهش سلامت روده و عدم هضم مواد غذايي است. كمبود فيبر در رژيم غذايي يكي از علل بروز اين مشكلات است. متخصصان تغذيه در اين ميان توصيه مي كنند كه روزانه ۲۰ تا ۳۰ گرم فيبر بايد از طريق رژيم غذايي وارد بدن شما شود. اين در حالي است كه مصرف يك فنجان تمشك بيش از ۸ گرم فيبر به بدن مي رساند.

عدس: اين ماده غذايي نه تنها به هضم پانسمان phmb فيبر كمك مي كند، بلكه سرشار از مواد مغذي از قبيل پروتئين و آهن است و ميزان قند خون را نيز در محدوده سالم نگه مي دارد.

كدو تنبل: تحقيقات موسسه ملي سرطان ايالات متحده نشان داده كه كاروتنوئيدهايي مانند بتاكاروتن براي كاهش ميزان بسياري از سرطان ها به ويژه سرطان سينه مفيد هستند. همه سبزيجات قرمز، زرد، بنفش و نارنجي و همچنين سبزيجات حاوي برگهاي سبز تيره غني از كاروتنوئيدها هستند. هويج نارنجي و كدو تنبل، در واقع دكتر زخمهاي بتاكاروتن محسوب مي شوند.

گوجه فرنگي: بنا به تحقيقات مجله بين المللي تحقيقات و درمان سرطان، همراه با بتاكاروتن، يك آنتي اكسيدان خوراكي به نام ليكوپن نيز در جلوگيري از سرطان نقش مهمي دارد. ميوه ها و سبزيجات قرمز رنگ مانند گوجه فرنگي، هندوانه، پاپايا، فلفل قرمز همگي منابع خوبي از ليكوپن هستند. جالب است بدانيد كه پخت گوجه فرنگي به جذب بيشتر ليكوپن موجود در جراحي پوست آن كمك مي كند.

دانه چيا و تخم كتان: روغن تخم كتان براي كنترل كلسترول بسيار عاليست. اما مهمتر از اينها اين دو دانه سرشار از امگا۳ هستند و وجودشان در برنامه رژيم غذايي همه ضروري است. با اين دانه ها مي توانيد بيماري قلبي، ديابت، سرطان و التهاب هاي بدن را كاهش دهيد. از ديگر مواد مغذي موجود در اين دانه ها مي توان از ويتامين ب ۶، فولات، منيزيم، فسفر و فيبر نام برد.

گردو: خوردن انواع مناسب اسيدهاي چرب باعث كاهش خطر ابتلا به ديابت مي شود. طبق تحقيقات دانشكده بهداشت عمومي دانشگاه هاروارد، به طور خاص، انواع اسيدهاي چرب اشباع نشده در گردو يافت مي شود كه ممكن است به شما در محافظت از انواع بيماري ها كمك كنند.

روغن زيتون: روغن هاي گياهي يكي ديگر از منابع خوب اسيدهاي چرب غير اشباع سالم براي كاهش ميزان ديابت هستند.

سالمون: يكي ديگر از منابع اسيدهاي چرب امگا۳ سوپرازورب c ماهي سالمون است. ماهي سالمون براي سلامت قلب اهميت دارد كه مي توانيد با مصرف هفته اي دو بار از فوايد اين ماهي بهره مند شويد. سالمون سرشار از پروتئين و آهن است. همچنين در صورت عدم تمايل به مصرف سالمون مي توانيد از ماهي تن استفاده نماييد.

بادام: اين مغزهاي كوچك مثلثي شكل مي تواند گزينه بسيار خوبي براي بسياري از افراد براي دريافت كلسيم بيشتر در برنامه رژيم غذايي آنها باشد. بادام در واقع بيش از همه آجيل ها، منبع سرشار كلسيم است. نكته ديگري كه بادام را از ساير آجيل ها مجزا مي كند مقدار زياد ويتامينEدرون آن است. گذشته از اينها منبع بسيار غني از پروتئين است و براي كساني كه گوشت نمي خورند مصرف آن توصيه مي شود.

كلم بروكلي: اگر مواد مغذي موجود در بروكلي را بيان كنيم دقيقا متوجه مي شويد چرا يك سوپر فود تمام عيار است. سرشار از پتاسيم، آهن، كلسيم، فيبر رژيمي و مقادير زيادي ويتامين آ، سي و كا. سوپرازورب p بروكلي حاوي آنتي اكسيدان لوتئين است كه براي محافظت از چشم بسيار عاليست. همچنين براي سلامتي استخوان ها، پيشگيري از آلزايمر و سرطان فوق العاده است.

برچسب‌ها: بيماري هاي قلبي، سرطان، ۴۰ سالگي، سوپرفودها مناسب بعد از 40 سالگي، امگا۳، ديابت، سلامت قلب، سلامتي استخوان ها، آلزايمر، بهداشت نيوز، وزارت بهداشت، سلامتي،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۷:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
رازهاي ناگفته درباره تقويت موي خانم ها
موهاي شما هم شكننده و ضعيف شده است؟ دچار ريزش موي شديد شده ايد؟ آيا واقعا براي تقويت موهاي شكننده و ضعيف راه حل هايي وجود دارد؟ در اينجا 11 راه حل را به شما پيشنهاد مي كنيم.

به گزارش ، براي اينكه موهاي سالمي داشته باشيد، بايد به خوبي از آنها مراقبت كنيد‎

آيا به هر جا نگاه مي كنيد موهاي خودتان را مي بينيد؟ برس، ميز، بالش همه جا پر شده از موهاي تان؟ اگر جواب تان بله است، بدون شك دچار ريزش موي حاد هستيد و دليل اصلي آن ضعف فيبر موهاي تان است. اگر احساس مي كنيد كه موهايتان به مقدار بيش از حدي دچار ريزش شده است، پس زمان آن رسيده است كه به دنبال راه حل باشيد.

اما واقعا براي تقويت موهاي شكننده و ضعيف چه راه حل هايي وجود دارد؟ در اينجا 11 راه حل را به شما پيشنهاد مي كنيم.

براي تقويت مو تا حد امكان پروتئين بخوريد
همانطور كه مي دانيد، يك رژيم متعادل براي يك بدن سالم حائز اهميت است. به طور مشابهي، جذب غذاهاي غني از پروتئين كه هضم آنها راحت مي باشد ( مانند محصولات لبنياتي كم چرب از جمله شير، پنير، ماست؛ تخم مرغ، ماهي، گوشت مرغ، لوبيا و غيره) نيز براي حفظ موهايي سالم و شاداب كاملا ضروري است. حتما در طي روز از اين مواد مصرف كنيد.

براي تقويت مو به مقدار زياد و خيلي زياد از محصولات سويا در رژيم غذايي خود استفاده كنيد. سويا غني از پروتئين همچنين ديگر مواد مغذي است كه براي تقويت موها بسيار موثر است.

براي تقويت مو جذب ميوه جات تازه و سبزيجات داراي برگ را افزايش دهيد
خوردن غذاهاي سالم به معني تامين مقدار مورد نياز مواد مغذي (ويتامين ها، املاح معدني و آنتي اكسيدان ها) براي تارهاي ژل medihoney مو است كه براي تقويت و زيبايي مو بسيار موثر است.

براي تقويت مو در روز به مقدار كافي از آهن و روي استفاده كنيد
با اين كار اكسيژن كافي را به فوليكول هاي مو برسانيد و مولكول هاي پروتئين را به هم متصل كنيد و كاركرد غده هاي چربي را افزايش دهيد. همه اينها منجر به تقويت و ارتجاع پذيري موها مي شود.

براي تقويت مو بايد رژيم غذايي شما غني از ويتامين هاي ضروري باشد
مخصوصا ويتامين A، ويتامينB، ويتامينC و ويتامين E. ميوه ها و سبزيجات رنگي داراي چربي هاي سالمي هستند كه منابع خوبي از اين مواد مغذي محسوب مي شوند.

براي تقويت مو هايتان با نوشيدن 8 تا 10 ليوان در هر روز به بدن خود آبرساني كنيد
آبرساني به بدن قيمت كرم مدي هاني باعث بهبود عملكرد دروني بدن مي شود كه موهاي شما را نرم تر، ارتجاع پذيرتر و محكم تر مي كند.

ماساژ پوست سر بي نهايت در تقويت موهاي شكننده موثر است‎
مي توانيد با استفاده از يك روغن مخصوص ماساژ مو و ماساژ پوست سر به حالت دوراني، مواد مغذي لازم را به پوست سر برسانيد . ماساژ مو نه تنها به تحريك فوليكول هاي مو كمك مي كند، بلكه استرس را نيز از شما دور مي كند.

آب يا ژل آلوئه ورا را روي پوست سر قرار دهيد تا از هرگونه خارش سر راحت شويد
اين گياه حاوي خواص التيام بخشي بسياري است كه به كاهش عفونت هاي پوست سر كمك مي كند، از اين رو موجب تقويت فوليكول هاي مو نيز مي شود.

براي اينكه موهاي سالمي داشته باشيد، بايد به خوبي از آنها مراقبت كنيد
براي اين كار، بايد برخي از عادت هاي خودتان را تغيير دهيد. اول از همه، از برس كردن بيش از حد خودداري كنيد، چون اين كار مي تواند موهاي شما را به شكل قابل توجهي شكننده و ضعيف كند. دوما، از خشك كردن با سشوار، درمان هاي شيميايي و غيره نيز خودداري كنيد، چون اين محصولات به مو آسيب مي رسانند و موجب شكنندگي آنها مي شوند. سوما، از حمام كردن در آب كلردار استخرهاي شنا پرهيز كنيد، چون مي توانند به موهاي تان شديدا آسيب برسانند. در نهايت، هر سه ماه يكبار موهاي خود را كوتاه كنيد تا موهاي تان از هرگونه آسيبي در امان باشند.

اگرچه شايد مشكل به نظر برسد، اما دور ماندن از هر گونه استرس براي تقويت موها بسيار حائز اهميت است

هرچه استرس بيشتري داشته باشيد، وضعيت موهاي شما بدتر مي شود. از كافئين، الكل و ديگر تحريك كننده ها خودداري كنيد. به جاي آنها، تمرينات يوگا ، مديتيشن و مراقبه انجام دهيد.

هرگز وقتي موهايتان خيس است، مدي هاني هيچ كاري با موهايتان انجام ندهيد
حتما بارها شنيده ايد كه موي خيس، موي ضعيفي است. اگر مي خواهيد موهايتان را شانه كنيد، منتظر بمانيد تا خشك شوند و سپس شانه كنيد.

برچسب‌ها: موهاي سالم، تقويت موهاي شكننده، راهه اي تقويت مو، شانه كردن موي خيس، بهداشت نيوز، وزارت بهداشت، سلامتي، آراستگي 4،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۶:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
پماد كلوتريمازول چيست؟

در اين مطلب قصد داريم پماد كلوتريمازول و موارد مصرف و توصيه هاي مهم در
برچسب‌ها: ،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۵:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
برنج سفيد يا قهوه اي؛ كدام را براي مصرف انتخاب كنيم؟
از خواص برنج قهوه اي مي توان به بهبود عملكرد سيستم قلبي عروقي، سيستم گوارش و سيستم عصبي اشاره كرد.سرشار از آنتي اكسيدان هاي قوي است و بدن را در برابر خيلي از بيماري ها از جمله فشارخون بالا، كلسترول نامتعادل،استرس، افسردگي ذهني و ناراحتي هاي پوستي مقاوم مي سازد.

به گزارش ، از خواص برنج قهوه اي مي توان به بهبود عملكرد سيستم قلبي عروقي، سيستم گوارش و سيستم عصبي اشاره كرد.سرشار از آنتي اكسيدان هاي قوي است و بدن را در برابر خيلي از بيماري ها از جمله فشارخون بالا، كلسترول نامتعادل،استرس، افسردگي ذهني و ناراحتي هاي پوستي مقاوم مي سازد. مقادير بالايي از مواد مغذي موجود در برنج قهوه اي در جلوگيري از بيماري هايي از جمله سرطان، چاقي،ديابت، ناهنجاري هاي تخريب سلول هاي هاي عصبي مغز و بي خوابي موثر است. خواص ضد افسردگي دارد و به حفظ استخوان هاي سالم و سيستم ايمني قوي تر كمك مي كند.

برنج قهوه اي چيست؟
برنج قهوه اي غلات كامل تصفيه و فراوري نشده سبوس داري است كه از برداشتن پوسته دور دانه برنج بدست مي آيد. نسبت به برنج سفيد بايد بيشتر جويده شود و طعم فندقي دارد.

برنج قهوه اي جوانه زده
برنج قهوه اي جوانه زده يكي از انواع معروف برنج قهوه اي است كه داراي مواد مغذي بسيار بالايي است. جوانه هاي آن اسيد گاما آمينو بيوتيك دارد. با خيساندن برنج قهوه اي در آب به مدت چند ساعت ، جوانه برنج قهوه اي آماده مي شود.اين روش براي گرفتن حداكثر اسيد گاما آمينو بيوتيك و بالا بردن سطح پروتئين و آنزيم هاي مفيد مناسب است. پروسه جوانه زدن نيز ارتقا تركيبات اساسي مانند فروليك اسيد،ليزين،منيزيم،پتاسيم،ويتامين E، نياسين، ويتامين B6، تيامين، و فيبر غذايي را بهمراه دارد. چنين تركيباتي به جذب بهتر مواد هنگام هضم غذا ، جلوگيري از ناراحتي هاي روده،التهاب و آلرژي كمك مي كند. جوانه برنج را مي توان خشك كرد و مدت نگهداري آن را بالا برد.

چرا برنج قهوه اي بخوريم؟
خيلي از افراد به اين موضوع واقفند كه برنج قهوه اي از برنج سفيد بهتر است. دليل آن كيفيت و كميت مواد مغذي آن است. برخلاف برنج سفيد، فرايند آسياب كردن و تصفيه روي آن انجام نمي شود و گنجينه مواد مغذي آن حفظ مي شود. با فرايند آسياب جهت تبديل برنج قهوه پانسمان كلاژن اي به برنج سفيد ، خيلي از خواص برنج از بين مي رود. انواع مختلفي از برنج قهوه اي در بازار وجود دارد كه طعم و عطر خاصي دارند و اسيد هاي چرب مختلفي دارند.

مواد مغذي و خواص برنج قهوه اي
برنج قهوه اي غذاي كامل و طبيعي است كه سرشار از املاح ضروري همچون منگنز،آهن،روي، فسفر،كلسيم،سلنيوم،منيزيم و پتاسيم است. ويتامين هاي موجود در آن ويتامين B1(تيامين)،ويتامين B2(ريبوفلاوين)،ويتامين B3(نياسين)،ويتامين B6،فولات،ويتامين E(آلفا توكوفرول) و ويتامين K مي باشد. منبع پروتئين است و فيبر قابل توجهي دارد. به جز همه موارد ذكر شده، تامين كننده اسيد هاي چرب ضروري است.

كنترل ديابت
برنج قهوه اي براي بيماران ديابتي و هايپرگليسمي مفيد است. شاخص گليسمي آن پايين است و به كاهش نوسانات انسولين كمك مي كند و در تثبيت سطح قند خون بدن موثر است. مطالعه انجام شده در اين زمينه نشان مي دهد كه اين غلات سرشار از فيتيك اسيد،فيبر و پلي فنول است. برنج قهوه اي كربوهيدرات پيچيده اي است كه به كاهش ترشح قند كمك مي كند. انجمن ديابت امريكا مصرف برنج قهوه اي بجاي برنج سفيد را به افراد ديابتي براي تامين فيبر، ويتامين و املاح ضروري توصيه مي كنند.

خواص آنتي اكسيداني
برنج قهوه اي سرشار از آنتي اكسيدان هاي قوي است كه مصرف آن از بدن در برابر آسيب هاي راديكال هاي آزاد اكسيژني محافظت مي كند. آنزيم آنتي اكسيدان قوي به نام سوپراكسيد ديسموتاز دارد كه از سلول ها در برابر آسيب اكسيداسيون هنگام توليد انرژي محافظت مي كند.براساس مطالعه تطبيقي انجام شده در خصوص برنج سفيد و قهوه اي ،در برنج قهوه اي فعاليت خورندگي راديكال هاي آزاد بيشتر است و به جلوگيري از بيماري هاي مربوط به اكسيداسيون از جمله بيماري هاي قلبي عروقي كمك مي كند.

پيشگيري از چاقي
برنج قهوه اي در كنترل وزن براي افرادي كه با چاقي مبارزه مي كنند، كابردي است. حاوي منگنز است و به سنتز چربي بدن كمك مي كند. طبق مطالعه انجام شده،مصرف غلات كامل مانند برنج قهوه اي تاثيرات مثبتي بر كاهش شاخص حجم و وزن دارد. همچنين فعاليت آنزيم آنتي اكسيدان گلوتاتيون پروكسيداز را بالا مي برد و به افزايش سطح كلسترولHDLدر افراد چاق كمك مي كند. تحقيق تطبيقي ديگري انجام شده كه تاثيرات ضد چاقي برنج قهوه اي جوانه زده را ثابت مي كند.

پيشگيري از آلزايمر
برنج قهوه اي جوانه زده بخاطر داشتن مقدار زيادي اسيد گاما آمينوبيوتيريك در پيشگيري از امراض مربوط به تخريب سلول پانسمان suprasorb هاي عصبي مانند بيماري آلزايمر موثر است. برنج قهوه اي جوانه زده حاوي تركيبات مفيدي است كه به مهار آنزيم خطرناك پروليل اندوپپتيداس (عامل آلزايمر) كمك مي كند. برنج قهوه اي براي ناهنجاري هاي مغزي همچون زوال عقل و فراموشي نيز مفيد است.

كاهش استرس در زنان شيرده
برنج قهوه اي جوانه زده براي سلامت ذهني مادران شيرده مفيد است. تحقيقات حاكي از تاثير مثبت مصرف آن بر كاهش اختلال اخلاقي، افسردگي و خستگي است. همچنين مصرف برنج قهوه اي در دوران شيردهي به توانايي بدن براي مقابله با استرس و ارتقا سيستم دفاعي بدن كمك مي كند.

تقويت سيستم گوارشي
برنج قهوه اي غذاي مهمي است كه مي تواند به رژيم غذايي روزانه افزوده شود تا سيستم هاضمه سالمي داشته باشيد. فيبر موجود در آن به تنظيم عملكرد روده كمك كرده و احساس سيري بيشتري ايجاد مي كند. مطالعه تطبيقي در خصوص تاثيرات برنج سفيد و برنج قهوه اي هنگام هضم معده انجام شد و نتايج نشان مي دهد سبوس برنج قهوه اي مانع جذب اسيد مي شود و رطوبت بهتر حفظ مي شود. فيبر آن نيز از بروز ناراحتي هاي ديگري همچون يبوست و كوليت جلوگيري مي كند.

تقويت سلامت قلب
برنج قهوه اي سرشار از سلنيوم است كه براي سلامت قلب مفيد است. مصرف غلات كامل مانند برنج قهوه اي به كاهش مسدود شدن عروق ناشي از تشكيل پلاك روي ديواره آن كمك مي كند. اين عمل محافظتي در پايين آوردن احتمال بروز ناهنجاري هاي قلبي مانند فشارخون بالا و بيماري هاي عروقي نقش دارد. بر اساس مطالعات انجام شده، بافت اطراف برنج قهوه اي حاوي تركيبي است كه با پروتئين آنژيوتانسين دو ( منقبض كننده عروقي فعال و از عوامل افزايش فشار خون) مبارزه مي كند.

كنترل سطح كلسترول
برنج قهوه اي گزينه خوبي براي حفظ سطح كلسترول مناسب است. براساس نتايج تحقيقات، خواص پايين آورندگي كلسترول دارد و تجزيه كلسترول را تنظيم مي كند. مواد مغذي مفيدي دارد كه در متابوليسم گلوكز و ليپيد موثر است. طبق مطالعات ديگر مصرف برنج قهوه اي در افزايش سروم و كلسترول HDL كمك كننده است. جوانه برنج قهوه اي بدليل داشتن اسيد گاما آمينوبيوتيريك مانع افزايش تريگليسريد كبد در اثر دريافت بيش از اندازه الكل مي شود.

جلوگيري از سرطان
برنج قهوه اي در جلوگيري از سرطان كولون، سرطان سينه و لوسمي مفيد است. چنين تاثيري مي تواند بخاطر وجود آنتي اكسيدان هاي قوي و فيبر بالاي آن باشد. فيبر موجود در برنج قهوه اي به مواد سمي عامل سرطان در بدن پانسمان نقره براي سوختگي مي چسبد. اين عمل مانع متصل شدن مواد سمي به ديواره هاي كولون مي شود و به نابودي آنها از بدن كمك مي كند. مطالعه انجام شده در خصوص ارزيابي خواص پيشگيري شيميايي برنج قهوه حاكي از آن است كه سبوس برنج حاوي فنول هاي اساسي مانند تريسين،فروليك اسيد و كافييك اسيد است كه ميزان آن در برنج سفيد خيلي كمتر است. چنين تركيبات فنوليك در مهار كردن تكثير سلول هاي سرطان سينه و كولون بسيار موثر است. براساس تحقيقات ديگر، تاثير تحريك كنندگي برنج قهوه اي جوانه زده بر القا مرگ سلول هاي سرطاني و مهار كردن تكثير سلول هاي سرطان لوسمي بسيار بالا است. علاوه بر آن، نتايج تحقيقات اثر ضد توموري مصرف سبوس برنج قهوه اي را اثبات مي كند.

تقويت سيستم عصبي
برنج قهوه اي براي عملكرد مناسب مغز و سيستم عصبي مفيد است. بدليل وجود ويتامين B و املاح ضروري مانند منگنز و منيزيم به تسريع متابوليسم مغز و سيستم عصبي كمك مي كند. فعاليت كلسيم بدن را متعادل مي سازد و در تنظيم وضعيت سلول هاي عصبي و ماهيچه موثر است. اين برنج مانع از ترشح يك دفعه كلسيم به سلول هاي عصبي و فعاليت عصب مي شود. درنتيجه به آرام نگه داشتن عصب و ماهيچه كمك مي كند و از انقباض مازاد جلوگيري مي كند. ويتامين E موجود در آن نقش مهمي در پيشگيري از بيماري هاي مختلف مغز ناشي از تاثيرات مخرب اكسيداتيو دارد.

خواص ضد افسردگي
جوانه برنج قهوه اي داراي خواص ضد افسردگي است و به مبارزه با ناراحتي هاي مرتبط با اضطراب كمك مي كند. براساس تحقيقات انجام شده، جوانه برنج قهوه اي حاوي آمينواسيد هايي مانند گلوتامين،گليسيرين و گابا است. چنين انتقال دهنده هاي عصبي مهاركننده موجب تسهيل در روند كاهش ورود پيام هاي مرتبط با اضطراب،افسردگي و استرس در مغز مي شود و متعاقبا بدن وضعيت آرام تري پيدا خواهد كرد.

درمان بي خوابي
برنج قهوه اي براي درمان كم خوابي موثر است. منبع طبيعي هورمون ملاتونين مغز است.با ريلكس كردن سلول هاي عصبي و افزايش سيكل خواب، كيفيت خواب را بالا مي برد.

ارتقا ايمني
برنج قهوه اي سرشار از ويتامين،املاح و تركيبات فنوليك ضروري است كه به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي كند. بدن را تغذيه مي كند،سرعت ترميم را بالا ميبرد و توانايي مبارزه با عفونت را ارتقا مي دهد.

ارتقا سلامت استخوان
برنج قهوه اي در حفظ سلامت استخوان ها موثر است. سرشار از منيزيم است كه به همراه كلسيم ساختار فيزيكي استخوان ها را تشكيل مي دهند. منيزيم پانسمان لوهمن روشه برنج قهوه اي مانع از تحليل املاح مي شود و براي بيماري هايي همچون آرتروز و پوكي استخوان مفيد است.برنج قهوه اي
استفاده در آشپزي

برنج از غذاهاي اصلي نه تنها آسيا بلكه كل دنيا است. برنج قهوه اي به شكل هاي مختلفي در بازار وجود دارد. برنج دانه بلند براي پخت غذا با تفت سريع، پلو ادويه اي و سالاد مناسب است. برنج دانه كوتاه بافت نرم و چسبنده اي دارد و براي تهيه پودينگ و شيريني هاي قالبي استفاده مي شود. برنج قهوه اي شيرين هم براي آماده كردن دسر هاي خوشمزه بسيار كاربرد دارد. از شربت برنج قهوه اي به خاطر وجود مواد مغذي بعنوان شيرين كننده استفاده مي شود و طعم شيرين،فندقي و كره اي به كيك ها و نوشيدني هاي گرم مي دهد.

چطور برنج قهوه اي را انتخاب و نگهداري كنيم؟
برنج قهوه اي حاوي اسانس طبيعي است كه در صورت نگهداري براي مدت طولاني احتمال كهنه شدن وجود دارد. براي اطمينان از تازگي، توصيه مي شود تاريخ انقضا يا بهترين تاريخ مصرف را چك كنيد. برنج قهوه اي خام مي تواند بمدت ۶ ماه در ظرف عاري از هوا در دماي اتاق با حفظ تازگي نگهداري شود.براي افزايش مدت نگهداري برنج قهوه اي خام ، مي توان آن را فريزري كرد. براي افزايش ماندگاري مي توان برنج قهوه اي خام را فريزري كرد. در نگهداري برنج قهوه اي پخته شده مي بايست دقت كرد.نگهداري نادرست برنج پخته موجب رشد باكتري بنام باسيل سرئوس مي شود كه مي تواند غذا را سمي كند. برنج پخته را نبايد در دماي اتاق نگهداري كرد يا بيش از يك بار گرم كرد.

چطور برنج قهوه اي بپزيم؟
برنج قهوه اي زمان پخت بيشتري نياز دارد و بخاطر سبوس آن به آب بيشتري احتياج دارد. براي هر فنجان برنج ، ممكن است ۲٫۵ تا ۳ فنجان آب استفاده كنيد. با خيس كردن برنج مي توانيد زمان پخت را كاهش دهيد. برنج قهوه اي خيس شده حدود ۳۵ الي ۴۰ دقيقه زمان پخت نياز دارد.

احتياط
برنج قهوه اي عموما آلرژي زا نيست و تركيبات اذيت كننده اي مانند پورين يا اكسالات ندارد.

جمع بندي
برنج قهوه اي غلات كاملي با درجاتي بالايي از تركيبات مفيد است. بر عملكرد بهينه ارگان هاي بدن شامل قلب،گوارش، مغز، استخوان ها، ماهيچه ، كلسترول و فشار خون موثر است. برنج قهوه اي ناراحتي هاي پوستي از جمله صدفك را درمان مي كند، سلامت پوست را ارتقا مي دهد و به رويش دوباره مو كمك مي كند. بخاطر وجود فروليك اسيد( آنتي اكسيد مانع چروكي پوست) خواص ضد پيري دارد. برنج قهوه اي سرشار از فولات است و براي رشد جنين بسيار مفيد است. پزشكان توصيه مي كنند افراد اعصاب مبتلا به عفونت قارچي كانديدا مقدار كمي برنج مصرف كنند. برنج قهوه اي حاوي آنزيم هاي گوارشي است كه براي ضعف سيستم هاضمه بسيار مفيد است. بدن و ذهن را تقويت مي كند و با ضعف عمومي بدن و كمبود موادمغذي مبارزه مي كند.

برچسب‌ها: خواص برنج قهوه اي، برنج قهوه اي، آلرژي، برنج سفيد، كنترل ديابت، چاقي، آلزايمر، كاهش استرس، جلوگيري از سرطان، درمان بي خوابي، بهداشت نيوز، وزارت بهداشت، سلامتي،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۴:۰۹ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
غذايي كامل و سرشار از پروتئين +طرز تهيه
خوراك مجارستاني يك غذاي فوق العاده است كه علاوه بر سالم بودن قابل انجماد نيز هست. اين يعني مي توانيد اين غذا را تا مدت ها در فريزر نگهداري كنيد. و اما ببينيم اين غذاي مقوي چه ويژگي هاي تغذيه اي دارد.

به گزارش ، همانطور كه مي دانيد گوشت قرمز حاوي كامل ترين پروتئين است و براي پوست و مو بسيار خوب است. همچنين پروتئين موجود در قيمت پانسمان سوربكت آن كمك مي كند عمل هضم كندتر پيش برود، بنابراين مدت زمان طولاني تري سير خواهيد بود. روغن زيتون نيز حاوي چربي سالم است و چربي هم از جمله غذاهاي دير هضم است. ديگر مواد اين خوراك را سبزيجات و ادويه ها تشكيل مي دهند كه حاوي كربوهيدرات سالم و فيبر هستند. خوراك مجارستاني تمام ويژگي هاي يك غذاي كامل را دارد و مي تواند به سادگي وارد برنامه غذايي تان شود. كالري يك وعده آن كمي بالا است اما كيفيت كالري كه وارد بدنتان مي كنيد فوق العاده است.

مواد لازم براي خوراك مجارستاني :
* فيله گوساله پانسمان سوربكت 750 گرم

نمك سه چهارم قاشق چايخوري

فلفل سياه يك دوم قاشق چايخوري

روغن زيتون دو قاشق غذاخوري

پياز متوسط، خرد شده دو عدد

آرد همه منظوره دو قاشق غذاخوري

دانه هاي زيره يك قاشق غذاخوري

سير، خرد شده سه حبه

پودر فلفل قرمز يك قاشق غذاخوري

سركه انگور يك فنجان

آب دو فنجان

آب گوشت بدون نمك يك و يك دوم فنجان

* سيب زميني كوچك 500 گرم

هويج خرد شده به قطعات sorbact پانسمان مختلف سه عدد

فلفل دلمه اي، برش خرده دو عدد

* فيله گوساله كه به قطعات 2.5 سانتي قطعه قطعه شده باشد

* سيب زميني كوچك كه به قطعات 2.5 سانتي خرد شده باشند

طرز تهيه خوراك مجارستاني :
به گوشت ها يك دوم قاشق چاي خوري نمك و يك دوم قاشق چاي خوري فلفل سياه بزنيد. روغن را در يك ماهي تابه بزرگ روي دماي متوسط رو به بالا گرم كنيد. يك سوم گوشت ها را به ماهي تابه اضافه كنيد. به مدت 6 دقيقه يا تا زماني كه دو طرف گوشت ها قهوه اي طلايي شد آنها را بپزيد. گوشت ها را به يك بشقاب منتقل كنيد. همين پانسمان عسل فرآيند را دو مرتبه ديگر با گوشت ها انجام دهيد.

شعله را تا متوسط پايين بياوريد و پياز را به ماهي تابه اضافه كنيد. به مدت 5 دقيقه يا تا زماني كه نرم شوند بپزيد. آرد، فلفل قرمز، زيره و سير را اضافه كنيد و يك دقيقه بپزيد. سركه را اضافه كنيد و 2 دقيقه يا تا زماني كه حالتي سفت بگيرد بپزيد. در حال پخت مواد را دائم بهم بزنيد.

يك فنجان آب، آبِ گوشت و گوشت ها را به ماهي تابه اضافه كنيد. شعله را كم كنيد و به مدت 1 ساعت و 15 دقيقه بپزيد. سيب زميني، هويج، فلفل دلمه اي و يك فنجان آب باقي مانده را اضافه كنيد. درب ماهي ساكارز تابه را بگذاريد و 45 دقيقه تا 1 ساعت ديگر بپزيد ( تا زماني كه مواد نرم شوند ). با يك چهارم باقي مانده نمك و يك چهارم باقي مانده فلفل به خوراك چاشني بزنيد. غذا آماده سرو است.

برچسب‌ها: گوشت قرمز، پروتئين، پوست و مو، خوراك مجارستاني، ويژگي هاي يك غذاي كامل، طرز تهيه خوراك مجارستاني، بهداشت نيوز، وزارتبهداشت، سلامتي، تغذيه سالم،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۳:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
مهارت هاي اجتماعي كه هر نوجواني بايد بياموزد
فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان گفت: نوجوان در موقعيت هاي متفاوت نيازمند كسب مهارت هاي اجتماعي است و بايستي با ديگران گفت و گو كرده و با برقراري تعامل اين مهارت ها را از والدين بياموزد.

به گزارش ، فرناز گل محمدي با اشاره به اهميت كسب مهارت هاي اجتماعي در دوران نوجواني اظهار كرد: نوجوانان براي كسب مهارت هاي اجتماعي نيازمند اين هستند كه با ديگران گفت و گو كرده و در اثر تعامل با بزرگ ترها و اقوام و دوستان و سوال كردن و در خواست كمك بتوانند در فعاليت هاي اجتماعي شركت كنند.
وي با تاكيد پماد زخم بستر به اينكه در موقعيت هاي اجتماعي نوجوان نيازمند اين نوع مهارت ها است، افزود: لازم است كه والدين فرزندان خود را با آموزش اين نوع مهارت هاي اجتماعي پرورش دهند.

اين فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان ادامه داد: مهارت زبان بدن است و مانند تماس چشمي و حالت چهره بسيار مهم است. برخي از فرزندان بسيار نگران و مضطرب به نظر مي رسند و هنگامي كه اطرافيان با آنها صحبت مي كنند معمولا به جاهاي دوردستي خيره شده و يا به زمين نگاه مي كنند.

وي معتقد است كه عملكرد اين گروه از بچه ها باعث مي شود كه طرف مقابل شان كه در حال صحبت با آنها است احساس مطلوبي نداشته باشد و تصور كند كه اين نوع رفتار كاملا غير دوستانه بوده و نشان دهنده بي توجهي نوجوان است.

گل محمدي با تاكيد به اهميت حالت چهره پماد سوختگي نوجوان در هنگام صحبت با ديگران، افزود: بايستي به كودك و نوجوان بياموزيم كه درهنگام صحبت با ديگران سعي كند كه ارتباط برقرار كرده و با لبخند زدن چهره اي دوستانه داشته باشد و همه اين موارد به ايجاد يك ارتباط موثرو برقراي تعاملات اجتماعي كمك زيادي مي كند.

وي خاطر نشان كرد: در زمينه حالت هاي بدن داشتن حالت قوز و شلي بدن موجب ايجاد احساس منفي در كودك و نوجوان مي شود. علاوه بر حالت هاي بدن كسب مهارت هاي صدا و بلندي، سرعت و شفافيت صدا در ايجاد تعاملات اجتماعي نقش زيادي دارد.

فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان با اشاره به اينكه آهسته و خيلي تند صحبت كردن فرزندان نيز مشكل ساز مي شود، گفت: هنگامي كه بچه ها بسيار آهسته يا سريع حرف مي زنند باعث مي شود كه طرف مقابل اصل مطلب آنها را خريد قطره آهن فروزومال نفهميده و ارتباط اجتماعي آنها دچار مشكل شود.

وي يادآور شد: مهارت برقراري مكالمه از ديگر مهارت هاي اجتماعي اين دوره است و لزوم آموزش اين نوع مهارت به نوجوان از سوي والدين حايز اهميت ويژه اي است تا او بتواند احوال پرسي صحيحي با ديگران داشته و كلامش را به خوبي و با جملات كوتاهي شروع كند.

گل محمدي معتقداست كه بايستي نوجوان از سوالات و جملات كوتاهي براي ارتباط هاي كلامي استفاده كرده و از مطرح كردن سوال هاي بسيار بحث برانگيز باشد، اجتناب كند. به كار بردن كلمات مودبانه از جمله واژه هاي لطفا و مچكرم را از كودكي به فرزندان بياموزيم.

وي با تاكيد اهميت مهارت هاي دوست يابي در دوران نوجواني، گفت: پيدا كردن دوستان در اين دوره از ديگر مهارت هاي اجتماعي قطره آهن فروزومال است. كمك به دوستان در هنگام نياز، دعوت از آنها براي شركت در بازي هاي گروهي، پيشنهاد وارد شدن به گروه دوستان، ابراز عواطف و احساسات، تعارف، همدلي كردن با دوستان در هنگام ناراحتي از مهم ترين مهارت هاي دوست يابي در اين دوران هويت يابي است كه باعث محكم تر شدن روابط دوستي و اجتماعي آنها مي شود.

فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان تصريح كرد: نوجوان با كسب مهارت ابراز وجود مي تواند از حق خودش دفاع كند و در اين زمينه بايستي رفتار منطقي را در پيش گرفته و از پرخاشگري و عصبانيت پرهيز كرده تا به ديگران دوستان خود آسيبي نزند.

وي خاطر نشان كرد: داشتن مهارت "نه گفتن" نوجوان به ديگر دوستان و برخورد مناسب با آنها در مواقعي كه مورد تمسخر و تحقيرشان قرار مي گيرد نيز پماد زخم از مهارت هاي اجتماعي ضروري اين دوران بوده كه لزوم آموزش اين موارد از سوي والدين به فرزندان و برقراري تعامل مناسب و خوب با آنها را مي طلبد.

برچسب‌ها: مهارت هاي اجتماعي در دوران نوجواني، مهارت هاي دوست يابي، پرخاشگري و عصبانيت، مهارت نه گفتن، بهداشت نيوز، وزارت بهداشت، سلامتي، سلامت روان،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۲:۰۹ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
آنچه كه درباره بهداشت سفره غذا بايد بدانيم
صبحانه، ناهار، شام. بيشتر ما روزي 3 وعده غذا مي خوريم و در هر وعده به ارزش غذايي كه مي خوريم و روش پخت غذاهايمان توجه داريم.اما نكته ديگري كه معمولا از آن غفلت مي كنيم، اهميت سفره و سطحي است كه روي آن غذا مي خوريم؛ در حالي كه اين موضوع به طور مستقيم با سل

به گزارش ، در گذشته بيشتر از سفره هاي حصيري و پارچه اي استفاده مي شد، اما اين روزها پماد مدي هاني بيشتر از سفره هاي پلاستيكي استفاده مي شود. استفاده از اين سفره ها به دليل اينكه راحت ‎تر تميز مي شوند و رطوبت و چربي غذا را به سطوح زيرين انتقال نمي دهند و همچنين تنوع بيشتري در طرح و رنگ دارند، رايج تر است.

در مورد سفره لازم است به اين نكات بهداشتي توجه كنيد:
بهتر است اندازه سفره غذا با تعداد نفرات و تعداد افراد خانواده تناسب داشته باشد تا شستن، پهن كردن و جمع كردن آن راحت تر باشد.

سفره هايي انتخاب كنيد كه پشت و رويشان معلوم است تا راحت بتوانيد هميشه از سطح رويي سفره قيمت تندروت پلاس استفاده كنيد.

سفره هاي پشت كرك دار، گرد و خاك و آلودگي بيشتري به خودشان مي گيرند.

همچنين سفره هايي كه سطح صاف دارند نسبت به سفره هايي كه طرح هاي برجسته دارند بهتر و راحت تر تميز مي شوند.

هنگام چيدن ظروف يا توزيع غذا، روي سفره راه نرويد.

تكه هاي غذا مانند استخوان هاي خورش، هسته آلو و… را در سفره نيندازيد، براي اين كار از ظرف مخصوصي كه براي اين كار در سفره قرار مي دهيد، استفاده كنيد.

باقي ماندن ذرات ريز غذا در سفره موجب رشد ميكروب ها و آلودگي ها مي شود. بعد از پانسمان هيدروتك غذا خوردن سفره را با يك دستمال نخي نمدار و سپس با يك دستمال خشك تميز كنيد و بعد از از بين رفتن رطوبت آن را تا كنيد.

در صورت ريختن غذا در سفره حتما آن را به طور كامل با آب گرم و مايع شوينده بشوييد و زير نور خورشيد قرار دهيد.

هنگام جمع كردن سفره، ابتدا 2 سر سفره را روي هم قرار دهيد و سپس آن را به دفعات لازم تا كنيد. با اين كار قسمت زير سفره كه روي زمين بوده است با سطح داخلي آن كه محل قرار دادن غذاست، تماس پيدا نمي كند.

باقيمانده نان را از سفره برداريد. ماندن نان در سفره موجب كپك پانسمان هارتمن زدن نان مي شود. نان را در پارچه اي نخي بپيچيد، سپس در كيسه پلاستيكي قرار داده و در يخچال نگهداري كنيد.

هر دو هفته يك بار سفره غذاخوري را با آب گرم و مايع شوينده بشوييد و زير نور شفابخش خورشيد قرار دهيد تا خشك شود.

تميز كردن سفره بعد از غذا خوردن، آن هم سفره بزرگي كه تعداد زيادي مهمان در آن غذا خورده اند، كار آساني نيست. به همين خاطر بعضي ها ترجيح مي دهند از سفره هاي يكبار مصرف پلاستيكي استفاده كنند و جمع كردن و دور انداختن كل سفره با باقيمانده غذاها و آشغال هاي داخل آن را خيلي لذتبخش مي دانند، ژل هيدروسرب غافل از اين كه اين كار به محيط زيست آسيب مي رساند. بنابراين بهتر است براي حفظ زمين پاك و سلامت آيندگان مان هم كه شده، زحمت تميز كردن و شستن سفره را بپذيريم.

برچسب‌ها: بهداشت سفره غذا، آداب غذا خوردن، شستن سفره غذا، آداب غذا خوردن روي سفره، اهميت بهداشت سفره غذا، بهداشت نيوز، وزارتهبداشت، بهداشت، سلامتي،


ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۱:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ]