کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
دارويي موثر و گياهي براي درمان زخم معده همه چيز در مورد پزشكي
در تحقيقاتي كه اخيرا توسط يكي از پژوهشگران كشورمان انجام شده، اثر پيشگيري و درماني گياه سياه‌دانه بر روي زخم معده ناشي از داروي ضد التهاب غيراستروئيدي ايندومتاسين به اثبات رسيده است.
صغري پاسبان محقق جوان كشورمان، در تحقيقاتي كه در قالب پايان‌نامه خود جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته فيزيولوژي پزشكي انجام داده، به نتايج جالبي درخصوص اثرات درماني گياه سياه‌دانه بر روي بيماري زخم معده پي برده كه به گفته او اين اثرات عمدتا از طريق مهار ليپو پراكسيداسيون و نيز افزايش ترشح مخاط معده اعمال شده است.
پاسبان گفت: در تحقيقات انجام گرفته با عنوان "بررسي اثر سياه‌دانه بر روي زخم معده ناشي از ايندومتاسين در موش صحرايي"، سياه‌دانه در حدود 80 درصد از ايجاد زخم معده پيشگيري و در حدود 70 درصد اثر درماني براي زخم معده از خود نشان داد و در اين مطالعه اثر درماني سياه‌دانه در درمان و پيشگيري از زخم معده حتي از داروي معروف و پرمصرفي همچون رانيتيدين نيز بيشتر بود كه اين موضوع بسيار جالب توجه است.
او يكي از عوارض جانبي داروهاي ضدالتهاب ‌غيراستروئيدي را كه در درمان بيماري‌هاي التهابي بسيار پر كاربرد است، ايجاد زخم معده در افراد دانست و اظهار كرد: داروهاي ضد التهاب‌ غيراستروئيدي معمولا براي از بين بردن التهاب در بيماري‌هايي كه احتياج به درمان طولاني مدت دارند مانند آرتريت روماتوئيد، آرتروز و همچنين در تسكين دردهاي مختلف از جمله دردهاي زودگذر عضلاني، سردردهاي ميگرني و دردهاي بعد از عمل جراحي تجويز مي‌شوند.
وي در ادامه با تاكيد بر اهميت يافتن راهي جهت كاهش عوارض اين داروها، تصريح كرد: امروزه بيش از 30 ميليون بيمار در سراسر كره زمين از داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي نظير ايندومتاسين استفاده مي‌كنند كه يكي از عوارض شايع اين داروها ايجاد زخم معده در انسان مي‌باشد، به طوريكه در بيش از 20 درصد از افراد تحت درمان با داروي ايندومتاسين، زخم معده ايجاد شده است.
وي ابراز كرد: داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي جزو پرمصرف‌ترين داروها در سطح جهان به‌شمار مي‌آيند، اما به دليل عوارض جانبي خطرناكي كه بر روي دستگاه گوارش ايجاد مي‌كنند مصرف آنها نگراني‌ها و محدوديت‌هايي را به همراه دارد، به طوريكه امروزه اين مشكل به يكي از دغدغه‌هاي مهم علم پزشكي مبدل شده است.
اين محقق جوان ايراني در ادامه به بيان خصوصيات و ويژگي‌هاي گياه سياه دانه پرداخت و متذكر شد: سياه‌دانه يا در اصطلاح انگليسي Black cumin در طب سنتي ايراني مصارف متعددي داشته و در درمان بسياري از امراض همچون سوء هاضمه، سر درد مزمن، اسهال، استفراغ، سرماخوردگي، از دست دادن اشتها، آسم، بيماري‌هاي قلبي، ضعف جسماني، مشكلات گوارشي، ديابت، رماتيسم، جذام و بسياري موارد ديگر تجويز و مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.
پاسبان از سياه‌دانه با عنوان گياهي براي درمان بسياري از بيماري‌ها نام برد و خاطر نشان كرد: منافع سياه‌دانه از يكسو در كتاب انجيل و نوشته‌هاي عبري ذكر شده و در حديثي از پيامبر اكرم(ص) منقول است كه "سياه دانه داروي تمام دردها بجز مرگ است" و از سوي ديگر مطالعات اخير خواص ضد باكتريايي، كاهندگي قند خون، ضد فشار خون، خاصيت آنتي اكسيداني و ضد التهابي اين گياه را به اثبات رسانده است.
اين پروژه تحقيقاتي كه روند اجراي آن از زمستان 90 آغاز و تا اعلام نتايج نهايي در تابستان 92 به طول انجاميد در محل و با حمايت مالي دانشگاه علوم پزشكي مشهد و تحت نظارت دكتر سعيد نيازمند، دانشيار گروه فيزيولوژي پزشكي اين دانشگاه انجام گرفته است.
منبع: 

برچسب‌ها: درمان زخم معده، درمان گياهي زخم معده، زخم معده، سياه دانه،


تاريخ : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ | ۰۵:۰۶:۱۷ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]