کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
مراقبت از زخم جراحي و نكات مهم مربوط به آن همه چيز در مورد پزشكي

 

 درمان زخم جراحي

انواع مختلف زخم‌هاي جراحي

اين نوع زخم‌ها را مي‌توان به چهار دسته تقسيم‌بندي كرد. اين دسته‌بندي‌ها بر اساس پاكيزه يا آلوده بودن، خطر عفوني بودن و محل قرارگيري زخم در بدن صورت مي‌گيرد.

-       دسته اول:

اين زخم‌ها پاك هستند و علائم عفونت و التهاب را ندارند. اين زخم‌ها معمولاً چشم، پوست و يا دستگاه عروقي را شامل مي‌شوند.

-       دسته دوم:

اين زخم‌ها به‌عنوان زخم‌هاي آلوده- تميز در نظر گرفته مي‌شوند. اگرچه زخم نشانه‌اي از عفونت ندارد، به خاطر محل قرارگيري، خطر مبتلابه عفونت بالا است. براي مثال، احتمال عفونت زخم‌هاي جراحي دستگاه گوارش بسيار بالا است.

-       دسته سوم:

خطر ابتلا به عفونت براي زخم جراحي كه در آن يك جسم خارجي با پوست در تماس باشد بسيار بالاست و اين زخم به‌عنوان زخم عفوني در نظر گرفته مي‌شود. براي مثال، زخم گلوله مي‌تواند پوست اطراف محل جراحي را آلوده كند.

-       دسته چهارم:

اين نوع زخم‌ها به‌عنوان زخم‌هاي عفوني كثيف در نظر گرفته مي‌شود كه شامل زخم‌هايي است كه در معرض مواد مدفوعي قرار دارند پانسمان زخم بستر.

 

چه چيزي باعث زخم جراحي مي‌شود؟

زخم‌هاي جراحي زماني ايجاد مي‌شود كه جراح با وسايل جراحي به نام چاقو جراحي، بريدگي با برشي را بر روي بدن بيمار ايجاد كند. طيف گسترده‌اي از اتفاقات پزشكي نياز به جراحي دارند. اندازه زخم جراحي بستگي به روش و مكان عمل دارد.

 

موجب زخم جراحي

 

عوامل خطر براي عفونت زخم جراحي چيست؟

هر عمل جراحي باعث ايجاد زخم جراحي مي‌شود. خطر ابتلا به عفونت بعد از جراحي بين 1 تا 3 درصد است. عوامل خطر براي ايجاد عفونت زخم جراحي شامل داشتن ساير مسائل پزشكي مانند ديابت و سيستم ايمني ضعيف است.به‌علاوه، براي افراد سيگاري، مسن و كساني كه اضافه‌وزن دارند هم خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. علاوه براين ها، خطر ابتلا به عفونت براي جراحي‌هاي اورژانسي، شكمي و جراحي‌هايي كه بيش از 2 ساعت طول مي‌كشند هم بالا است.

 

علائم عفونت زخم جراحي چيست؟

زخم‌هاي جراحي بايد به‌طور مرتب بررسي شوند تا در مورد درستي درمان آن‌ها اطمينان حاصل شود. عفونت، با توجه به مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري، ممكن است بر روي پوست، بافت زيرپوست يا ايمپلنت تأثير بگذارند. علائم عفونت زخم‌هاي جراحي در زير آورده شده است:

  • افزايش درد و قرمزي اطراف زخم
  • تأخير در بهبودي
  • وجود چرك
  • داشتن بوي بد و يا ترشحات در اطراف زخم

در برخي موارد، اين زخم‌ها مي‌توانند عميق‌تر و يا خشك باشند. يكي از علائم شايع براي اين نوع زخم‌ها، داشتن تب است.

 

نحوه تشخيص عفونت ناشي از زخم جراحي

پزشك مي‌تواند از طريق آزمايش زخم، بررسي نشانه‌ها و يا ترشحات آبكي زخم، عفونت اين نوع زخم‌ها را تشخيص بدهد.

 

چگونگي درمان زخم‌ هاي جراحي

درمان زخم‌ هاي جراحي گاهي اوقات بستگي به محل آن دارد. پانسمان جراحي معمولاً بر روي زخم قرار مي‌گيرد و ممكن است نياز به تعويض منظم داشته باشد. پوست اطراف اين زخم معمولاً بايد با آب‌نمك و صابون تميز شوند. ممكن است شستشو با آب‌نمك هم براي زخم نياز باشد كه مي‌توان اين كار را با پر كردن يك سرنگ از آب‌نمك و اسپري كردن آن بر روي زخم انجام داد.

مراقبت از زخم جراحي در خانه

پانسمان اين زخم‌ها را مي‌توان به‌طور مرتب در خانه عوض كرد و آن‌ها را تميز كرد. مي‌توان از مسكن هم براي كاهش درد آن‌ها استفاده كرد. بيماران معمولاً قبل از بهبود كامل زخم جراحي خود، از بيمارستان مرخص مي‌شوند پس براي بيماران داشتن وسايل مراقبت از زخم در خانه ضروري است.استفاده از پانسمان سوختگي و مراقبت صحيح از زخم، درمان را سريع مي‌كند خطر ابتلا به انواع عفونت را كاهش مي‌دهد.

 

برخي از عوارض زخم‌هاي جراحي

معمولاً در طي سي روز از جراحي، ممكن است زخم‌هاي جراحي عفوني شوند. عفونت‌ها ممكن است با قرمزي، درد و چرك‌هاي عفوني همراه باشد. براي درمان عفونت، پزشك شما ممكن است آنتي‌بيوتيك تجويز كند و يا مجبور باشد كه زخم شما را باز كند و آن را تميز كند.

 

مدت‌زمان بهبودي زخم‌هاي جراحي

زمان بهبودي متفاوت است و مي‌تواند هفته‌ها تا ماه‌ها طول بكشد. جراح شما بايد قادر باشد كه به شما اطلاعات دقيقي در مورد زمان برگشت به كار، ورزش و حالت عادي شما بدهد.

 

چشم‌انداز

زخم‌هاي جراحي مي‌توانند به‌خوبي بهبود يابند. توصيه‌هاي كنترل عفونتي كه ذكر شد مي‌تواند به بهتر شدن كيفيت بهبود زخم كمك كند.

 


برچسب‌ها: بهبود زخم جراحي، درمان زخم، زخم جراحي، درمان زخم جراحي،


تاريخ : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۰:۱۶ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]