کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
سوزن سوزن شدن دست همه چيز در مورد پزشكي
سوزن سوزن شدن دست نشانه چيست؟
در بسياري از موارد موردي براي نگراني مورمور دست‌ها و پاها وجود ندارد. اما به هرحال مي‌‌تواند علامتي از يك وضعيت باليني باشد. احساس مورمور و سوزن سوزن شدن مي‌‌تواند براثر نوع خاصي از نشستن يا خوابيدن مانند روي هم انداختن پاها يا خوابيدن روي بازو ايجاد شود. مي‌تواند همراه با علايمي همچون درد، خارش، بي‌حسي و يا تحليل عضله باشد.

به گزارش : در برخي موارد مورمور مي‌‌تواند نشانه‌اي از آسيب‌هاي عصبي باشد كه براثر صدمات ناشي از ضربه يا تكرار استرس، عفونت‌هاي باكتريايي يا ويروسي، قرار گرفتن در معرض سموم و يا بيماري‌هاي سيستميك مانند ژل medihoney ديابت ايجاد شده باشد. چنين آسيب‌هاي عصبي بدليل اينكه اعصاب اندام‌هاي دور از مغز و نخاع مانند اعصاب دست و پا را تحت تاثير قرار مي‌‌دهد به عنوان نوروپاتي محيطي شناخته مي‌‌شوند.

ديابت يكي از شايع‌ترين علل نوروپاتي محيطي در كشور انگلستان است. بين ۱۰-۲۰ درصد از افرادي كه مبتلا به ديابت مي‌‌باشند داراي نوروپاتي هستند كه به آن پلي نوروپاتي مي‌‌گويند. در اين افراد احساس مورمور و علايم ديگر اغلب در هر دو پا آغاز شده و به سمت بالاتر و ناحيه دست‌ها هم كشيده مي‌‌شود. افراد ديابتيك فرم‌هاي خفيف تا شديد آسيب‌هاي عصبي را نشان مي‌‌دهند كه علل آن متعدد و برخي از آنها به شرح ذيل مي‌‌باشند:

سندرم دام عصبي كه شامل مدي هاني چند سندرم عصبي مي‌‌باشد.

بيماري‌هاي سيستميك، از جمله اختلالات كليوي بيماري‌هاي كبدي، مشكلات عروقي و بيماري‌هاي خوني آميلويدوسيس، التهاب عروق قلبي، عدم تعادل هورموني مثل كم كاري تيروئيد، سرطان‌ها و....كه باعث اختلال عصبي مي‌‌شوند.

كمبود ويتامين. ويتامين‌هايي مثل E-B۱-B۶-B۱۲ و نياسين براي بهبود عملكرد سيستم عصبي ضروري مي‌‌باشند. به عنوان مثال كمبود ويتامين B۱۲ مي‌‌تواند باعث كم خوني خطرناكي كه منجر به نوروپاتي محيطي مي‌‌گردد شود. گرچه فزوني ويتامين B۶ نيز خود مي‌‌تواند مورمور دست و پا را به همراه داشته باشد.

گاهي حتي الكليسم هم به نوبه خود مي‌‌تواند باعث آسيب‌هاي عصبي شود آنچه كه محققان آن را نوروپاتي عسل پزشكي الكلي مي‌‌نامند.

مواد سمي، فلزات سنگيني چون آرسنيك، جيوه و تاليوم، و برخي مواد شيميايي محيطي. برخي داروها به خصوص داروهاي شيمي درماني مورد استفاده دردرمان سرطان كبد و حتي برخي داروهاي ضد ويروس و باكتري

عفونت‌ها (ايدز، هرپس، و ....)

بيماري‌هاي خود ايمن ( لوپوس و ارتريت روماتوييد و ...)

اختلالات ارثي

صدمات و آسيب‌هاي وارده به اعصاب

انجام ارزيابي‌هاي پزشكي فوري در موارد سوزن سوزن شدن مداوم دست‌ها و پاها شما مهم است آن را كم اهميت نشماريد. هرچه زودتر به علت آن پي ببريد در آينده كمتر از عواقب مادام‌العمر احتمالي آن رنج خواهيد برد. اگر به دنبال معالجه مورمور دست و پاي خود هستيد پزشك شما، براي محصولات مدي هاني پيدا كردن علت آن، سابقه بيماري‌هاي شما را جويا خواهد شد و حتي در برخي موارد انجام آزمايش خون را براي تشخيص ديابت‌، كمبود ويتامين، اختلال عملكرد كليه و كبد‌، ديگر اختلالات متابوليك و فعاليت سيستم ايمني براي شما تجويز خواهد نمود.

درمان مورمور

درمان موفقيت آميز بستگي به تشخيص صحيح و درمان علل اصلي مورمور دارد. تا زماني كه سلول‌هاي عصبي محيطي نمرده‌اند، قابليت رشد و توليد مثل را هنوز در خود دارند. گرچه در موارد ارثي نوروپاتي محيطي درماني موجود نمي‌باشد اما بسياري از موارد غير ارثي با روش‌هاي درماني بهبود يافته‌اند.

به عنوان مثال كنترل ميزان قند‌خون در بيماري ديابت مي‌‌تواند مانع پيشرفت تظاهرات قيمت كرم مدي هاني بيماري گردد. اهميت به توصيه‌هاي سبك زندگي بهتر، از جمله وزن مناسب، در معرض نبودن مواد سمي، داشتن برنامه ورزشي مناسب و منظم، رژيم غدايي مناسب، اجتناب از مصرف الكل و سيگار، همگي تاثير به‌سزايي در بهبود و درمان مورمورها دارند.

منبع: سلامت نيوزمنبع
برچسب‌ها: بهداشت نيوز، سلامت، بهداشت، درمان، بيماري، دست،


تاريخ : ۴ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۲:۲۶:۴۷ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]