کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
دليل نخوردن ماهي و ماست باهم همه چيز در مورد پزشكي
به اين دليل ماهي و ماست را با هم نخوريد
يك متخصص تغذيه گفت: در فرهنگ ما عادات خوب غذايي همچون مصرف پنير با گردو وجود دارد كه مفيد بودن آن‌ها از نظر علمي براي سلامت ثابت شده است.

به گزارش : كوروش صمد پور متخصص تغذيه درباره استفاده از غذا‌هاي تركيبي و تاثيرات آن اظهار كرد: پيش از هر صحبتي درباره مصرف غذا‌هاي تركيبي لازم است يادآوري كنيم، تاكيد اصلي پزشكان تغذيه بر اين است كه هر فرد بايد از تمام گروه‌هاي غذايي در طول روز مصرف كند؛ به عبارتي ديگر همه بايد ۵ گروه اصلي غذايي شامل نان و غلات، پروتئين‌ها (مثل گوشت و حبوبات)، لبنيات، ميوه‌ها و سبزيجات را به اندازه در تغذيه روزانه خود بگنجانند.

وي چشم درد ادامه داد: مردم چنين باوري دارند كه برخي غذا‌ها با هم سازگاري ندارند؛ اين امر به صورت فردي امكان پذير است يعني كسي با مصرف يك يا چند ماده غذايي مشكل داشته باشد، اما در حقيقت و در مباحث علمي و اپيدميولوژيكي بسياري از اين باور‌ها صحيح نيست مثلا برخي معتقدند ماست و اسفناج را نبايد به صورت تركيبي با هم مصرف كرد تا در جذب آهن اسفناج مشكلي ايجاد نشود، در حالي كه اسفناج به دليل اگزالاتي كه دارد منبع خوبي براي جذب آهن نيست و آهن موجود در آن آنچنان جذب بدن نمي‌شود پس مي‌توانيد اين تركيب را بدون نگراني مصرف كنيد، مصرف تركيبات ماست با ديگر غذا‌ها تاثيري بر كاهش جذب آهن ندارد در ضمن به دليل ph پايين و حالت اسيدي كه در ماست وجود دارد، مصرف آن مي‌تواند بر جذب آهن تاثير گذار باشد.

اين متخصص تغذيه درباره بي براوون تاثير مصرف شير با تركيبات آهن دار اظهار كرد: شرايط در مورد شير متفاوت است، توصيه مي‌كنيم اين ماده غذايي را با مواد آهن‌دار مصرف نكنيد چرا كه شير حاوي كلسيم بالايي است كه با جذب آهن تداخل دارد.

عوارض مصرف همزمان ماست با ماهي

صمد پور گفت: باوري قديمي در مورد مصرف همزمان ماست با ماهي وجود دارد، ماست به دليل خاصيتي كه دارد؛ حالت لختي و بي‌حالي در فرد ايجاد مي‌كند، همين اثر را در ماهي هم شاهد هستيم پس مصرف همزمان اين دو ماده غذايي حالت لختي را تشديد مي‌كند، در مجموع توصيه مي‌كنيم از تركيب اين ۲ ماده غذايي براي پيشگري از بي‌حالي اجتناب كنيد، اما برخي از عوارضي مثل ايجاد لك و ديگر مشكلات به دنبال مصرف تركيب اين دو غذا غير علمي است.

وي اسپري linovera افزود: تمامي اين موضوعات به شخصي كه تركيب‌هاي غذ‌ايي را مصرف مي‌كند و مزاج او بستگي دارد؛ پزشكان تغذيه بهترين حالت را شرايطي مي‌دانند كه فرد تمام گروه‌هاي غذايي را در طول روز مصرف كند.

تركيب برخي مواد غذايي ارزش غذايي آن‌ها را افزايش مي‌دهد

اين متخصص تغذيه تشريح كرد: در فرهنگ ما عادات خوبي وجود دارد كه از نظر علمي هم ثابت شده هستند مثل مصرف پنير با گردو؛ پنير به دليل وجود ماده تيرامين، كه ماده‌اي مضر است، ممكن است فعاليت مغز را كندتر كند؛ گردو با توجه به دارا بودن مقادير قابل توجهي از مس مي‌تواند آنزيم‌هاي كنترل كننده و خنثي كننده اثرات بد تيرامين را تقويت مي‌كند؛ همچنين ژل ايكس تركيب برخي غذا‌ها، ارزش غذايي آن‌ها را افزايش مي‌دهد؛ براي مثال مي‌توانيم به تركيب غلات با منابع پروتئيني اشاره كنيم؛ مثل عدس پلو كه ارز‌ش غذايي بالاتري نسبت به حالت معمول دارد.

سالاد را با غذا نخوريد

صمد پور اظهار كرد: به طور كلي پيشنهاد مي‌شود سالاد را همراه با غذا مصرف نكنيد؛ بهتر است قبل يا بعد از غذا يك بشقاب سالاد بخوريد تا از فوايد آن استفاده كنيد؛ وجود سالاد در سفره غذا همواره مورد تاييد پزشكان تغذيه بوده است، اما مصرف آن همراه با غذا چندان خوشايند نيست.

وي درباره مصرف ميوه‌ها با غذا يادآوري كرد: معمولا در سنت غذايي ما، مصرف همزمان ميوه و غذا ژل زخم پرونتوسان مرسوم نيست؛ توصيه مي‌كنيم اين تركيبات را مصرف نكنيد، اما به طور كلي از نطر علمي منعي براي استفاده همزمان آن‌ها وجود ندارد.

باشگاه خبرنگارانمنبع
برچسب‌ها: ماهي، ماست، خوردن غذا باهم، سلامتي، عادات غذايي، عادات بد غذايي، بهداشت، بهداشت نيوز، تغذيه سالم، غذاي سالم، ماهي و ماست، مضرات ماهي و ماست،


تاريخ : ۴ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۱:۴۷ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]