کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
از بين بردن جاي زخم همه چيز در مورد پزشكي

بسياري از كودكان وقتي در پارك بازي مي‌كنند و يا وقتي مشغول دويدن در كف آسفالت خيابان هستند زمين مي‌خورند و صورتشان زخمي مي‌شود. گاهي جاي اين زخم و بخيه پس از سال‌ها در صورت باقي مي‌ماند و زيبايي كودكان را در آينده تهديد مي‌كند. بد نيست بدانيد كه اين آسيب‌ها را چگونه در مراحل اوليه مي‌توان درمان و جاي زخم را در صورت ناپديد كرد. جراحان پلاستيك براي اين كار بهترين مشاوران شما خواهند بود. با دكتر محسن نراقي، راينولوژيست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره آسيب‌ بافت‌هاي صورت كودكان و درمان‌هاي ترميمي و زيبايي آن به گفتگو نشسته‌ايم  

دكتر زخم : آقاي دكتر! چرا ترميم جاي زخم در صورت كودكان اين قدر از نظر زيبايي مهم است؟

صورت از شايع‌ترين قسمت‌هاي بدن است كه در حوادث آسيب مي‌بيند. صورت مركز تعيين هويت افراد و مهم‌ترين قسمتي از بدن است كه تغييرات ظاهر آن بر جنبه‌هاي رواني به‌ويژه در كودكان تاثير مي‌گذارد. در گروه سني اطفال، لازم است علاوه بر ترميم از لحاظ زيبايي و بازگشت عملكرد عضو، توجه مناسبي به عوارض رواني ضربه هم به عمل آيد. ديده شده است كه وجود يك اسكار بزرگ‌تر از ۳ سانتي‌متر روي صورت مي‌تواند در آينده اثر عميقي بر زندگي فرد به همراه داشته باشد و احتمال اختلالات هيجاني (به‌صورت افسردگي يا اضطراب)، اختلال در فعاليت‌هاي اجتماعي يا اختلالات رفتاري را در بيمار افزايش دهد و باعث كاهش كيفيت زندگي در فرد شود. علاوه بر تغيير شكل صورت، مشكلات ترميم ضايعه در اتاق اورژانس هم مي‌تواند براي كودك استرس فراواني ايجاد كند و او را تا مدت‌ها از پزشك و بيمارستان گريزان سازد.

دكتر زخم : زخم در صورت كودكان بيشتر از همه در اثر چه حادثه‌اي به وجود مي‌آيد؟

بريدگي شايع‌ترين آسيب پوست صورت در اطفال است. بريدگي‌هاي خطي و كوچك (كمتر از ۳ تا ۴سانتي‌متر) به‌صورت اوليه و با بي‌حسي موضعي (مثلاً استفاده از يك داروي آرام‌كننده و استفاده از اپليكاتور پنبه‌اي آغشته به ماده بي‌حسي و بدون هيچ‌گونه تزريق) به سادگي در يك لايه و با نخ‌هاي قابل‌جذب (بدون نياز به خارج كردن نخ بخيه) قابل ترميم اوليه است. در اين موارد هيچ مزيتي در استفاده از بخيه در عمق درم پوست ديده نمي‌شود. نتايج همساني با استفاده از چسب‌هاي پوستي قابل حصول است. بريدگي‌هاي بزرگ‌تر و آنهايي كه آلوده باشند بايد در اتاق عمل دبريد شده و در چند لايه بخيه شوند.

 

دكتر زخم : زخم‌هاي ستاره‌اي كه در صورت برخي افراد مي‌بينيم، ناشي از چيست؟

زخم‌هاي ستاره‌اي ناشي از گير افتادن بافت نرم صورت بين وسيله ايجادكننده ضربه و استخوان‌هاي صورت است و به همين دليل بافت‌هاي اطراف هم كاملاً در اين زخم‌ها آسيب ديده‌اند. براي ترميم اين زخم‌ها بايد حداقل دستكاري انجام شود حتي با بهترين تكنيك ترميم هم اين نوع از زخم ها از لحاظ زيبايي نتيجه ضعيفي داشته و ممكن است اسكار وسيع و نامنظم ايجاد شود.

دكتر زخم : برخي از كودكان در اثر بازي در پارك زمين مي‌خورند و صورتشان دچار كوفتگي مي‌شود. در اين مورد براي پيشگيري از به جا ماندن جاي زخم بايد چه كرد؟

درمان اين ضايعات به صورت محافظه كارانه انجام مي‌شود و توضيح مناسب به والدين كودك داده مي‌شود كه اغلب موارد در محل ضايعه يك جاي زخم فرو رفته ايجاد خواهد شد كه بعد از رسيده شدن مي‌توان جراحي زيبايي و اصلاحي روي جاي زخم انجام داد.

دكتر زخم : اگر پوست از بين برود چه‌طور؟

نقصان‌هاي پوست بايد با گرفتن عكس ثبت شوند. نقصان كوچك، با آزاد كردن زير لبه‌هاي پوست بافت اطراف به صورت اوليه قابل ترميم است. نقصان بزرگ را مي‌توان به حال خود رها كرد تا به‌طور ثانويه ترميم شود و متعاقباً جراحي روي جاي زخم انجام داد. در شرايط خاصي كه تغيير شكل بسيار شديد باشد مي‌توان بلافاصله ترميم را انجام داد.

دكتر زخم : گاهي حتي بافت كنده مي‌شود. در اين موارد شما براي اصلاح جاي اين زخم و نقصان چه مي‌كنيد تا زيبايي را به فرد برگردانيد؟

در موارد كنده شدن بافت، اگر بافت كنده شده (مثلاً لاله گوش) در دست است، بهتر است اقدام به پيوند بشود و اقدامات كمكي (مثل تجويز هپارين) به عمل آيد. بافت‌هاي كنده شده را بهتر است در سرم خنك منتقل كنند. اگر بافت كنده شده در دسترس نباشد مانند نقصان پوست با آن رفتار مي‌شود.

 

 منبع: پيام سلامت


برچسب‌ها: درمان زخم صورت، خوب شدن سريع زخم صورت، درمان جاي زخم روي صورت، درمان سريع زخم صورت، درمان زخم صورت كودكان،


تاريخ : ۲ مهر ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۷:۰۲ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]