کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
بهداشت سفره غذاي خانه همه چيز در مورد پزشكي
آنچه كه درباره بهداشت سفره غذا بايد بدانيم
صبحانه، ناهار، شام. بيشتر ما روزي 3 وعده غذا مي خوريم و در هر وعده به ارزش غذايي كه مي خوريم و روش پخت غذاهايمان توجه داريم.اما نكته ديگري كه معمولا از آن غفلت مي كنيم، اهميت سفره و سطحي است كه روي آن غذا مي خوريم؛ در حالي كه اين موضوع به طور مستقيم با سل

به گزارش ، در گذشته بيشتر از سفره هاي حصيري و پارچه اي استفاده مي شد، اما اين روزها پماد مدي هاني بيشتر از سفره هاي پلاستيكي استفاده مي شود. استفاده از اين سفره ها به دليل اينكه راحت ‎تر تميز مي شوند و رطوبت و چربي غذا را به سطوح زيرين انتقال نمي دهند و همچنين تنوع بيشتري در طرح و رنگ دارند، رايج تر است.

در مورد سفره لازم است به اين نكات بهداشتي توجه كنيد:
بهتر است اندازه سفره غذا با تعداد نفرات و تعداد افراد خانواده تناسب داشته باشد تا شستن، پهن كردن و جمع كردن آن راحت تر باشد.

سفره هايي انتخاب كنيد كه پشت و رويشان معلوم است تا راحت بتوانيد هميشه از سطح رويي سفره قيمت تندروت پلاس استفاده كنيد.

سفره هاي پشت كرك دار، گرد و خاك و آلودگي بيشتري به خودشان مي گيرند.

همچنين سفره هايي كه سطح صاف دارند نسبت به سفره هايي كه طرح هاي برجسته دارند بهتر و راحت تر تميز مي شوند.

هنگام چيدن ظروف يا توزيع غذا، روي سفره راه نرويد.

تكه هاي غذا مانند استخوان هاي خورش، هسته آلو و… را در سفره نيندازيد، براي اين كار از ظرف مخصوصي كه براي اين كار در سفره قرار مي دهيد، استفاده كنيد.

باقي ماندن ذرات ريز غذا در سفره موجب رشد ميكروب ها و آلودگي ها مي شود. بعد از پانسمان هيدروتك غذا خوردن سفره را با يك دستمال نخي نمدار و سپس با يك دستمال خشك تميز كنيد و بعد از از بين رفتن رطوبت آن را تا كنيد.

در صورت ريختن غذا در سفره حتما آن را به طور كامل با آب گرم و مايع شوينده بشوييد و زير نور خورشيد قرار دهيد.

هنگام جمع كردن سفره، ابتدا 2 سر سفره را روي هم قرار دهيد و سپس آن را به دفعات لازم تا كنيد. با اين كار قسمت زير سفره كه روي زمين بوده است با سطح داخلي آن كه محل قرار دادن غذاست، تماس پيدا نمي كند.

باقيمانده نان را از سفره برداريد. ماندن نان در سفره موجب كپك پانسمان هارتمن زدن نان مي شود. نان را در پارچه اي نخي بپيچيد، سپس در كيسه پلاستيكي قرار داده و در يخچال نگهداري كنيد.

هر دو هفته يك بار سفره غذاخوري را با آب گرم و مايع شوينده بشوييد و زير نور شفابخش خورشيد قرار دهيد تا خشك شود.

تميز كردن سفره بعد از غذا خوردن، آن هم سفره بزرگي كه تعداد زيادي مهمان در آن غذا خورده اند، كار آساني نيست. به همين خاطر بعضي ها ترجيح مي دهند از سفره هاي يكبار مصرف پلاستيكي استفاده كنند و جمع كردن و دور انداختن كل سفره با باقيمانده غذاها و آشغال هاي داخل آن را خيلي لذتبخش مي دانند، ژل هيدروسرب غافل از اين كه اين كار به محيط زيست آسيب مي رساند. بنابراين بهتر است براي حفظ زمين پاك و سلامت آيندگان مان هم كه شده، زحمت تميز كردن و شستن سفره را بپذيريم.

منبع: زندگي آنلاينمنبع
برچسب‌ها: بهداشت سفره غذا، آداب غذا خوردن، شستن سفره غذا، آداب غذا خوردن روي سفره، اهميت بهداشت سفره غذا، بهداشت نيوز، وزارتهبداشت، بهداشت، سلامتي،


تاريخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۱:۱۰ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]