کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
ترس دوران كودكي
 راه‌هاي كاهش ترس‌هاي بي‌دليل
يك روانشناس كودك با اشاره به اينكه خانواده‌ها مي‌توانند نقش مهمي در درمان فوبيا
برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/11/26  | ۱۴ | نویسنده : drwound |

استرس در نوزادان و كودكان و راه‌ هاي مقابله با آن

استرس در نوزادان موجب بروز اختلال در فعاليت مغز و رفتار نوزاد مي‌شود. بدين ترتيب نوزاد درد بيشتري حس مي‌كند. پژوهش‌ها نشان داده است كه نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، سطح استرس پايين‌تري دارند.
استرس در نوزادان و كودكان و راه‌هاي مقابله با آن
دكتر زخم| سرويس مادر و كودك - استرس پديده‌اي است كه در نوزادان و كودكان ديده مي‌شود و اثرات ناخوشايندي بر رشد جسمي و عاطفي آنان مي‌گذارد. آگاهي از نشانه‌هاي استرس در نوزادان و راه‌هاي مقابله با آن، موجب مي‌شود رفتار آگاهانه‌اي در برابر آن داشته باشيم.


استرس در نوزادان

يك پژوهش جديد نشان مي‌دهد كه استرس در نوزادان، باعث مي‌شود مغز آن‌ها به درد پاسخ شديدي نشان دهد. با اين حال، شما هرگز از روي رفتار نوزاد، قادر به درك اين مساله نيستيد. پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه استرس منجر به يك اختلال ظاهري بين فعاليت مغز نوزادان و رفتار آن‌ها مي‌شود.

لورا جونز از دانشگاه كالج لندن مي‌گويد: "وقتي نوزادان يك عمل دردناك را تجربه مي‌كنند، فعاليت مغز و واكنش‌هاي رفتاري آن‌ها مانند گريه كردن و خشمگين شدن به طور منطقي با هم هماهنگ است." وي ادامه مي‌دهد: "نوزاداني كه تحت تأثير استرس قرار دارند، واكنش‌هاي بيشتري در مغزشان اتفاق مي‌افتد، اما اين فعاليت بيشتر مغز با رفتار آن‌ها همخواني ندارد."

جونز و همكارانش مي‌دانستند كه بزرگسالان تحت استرس اغلب احساس درد بيشتري مي‌كنند. آن‌ها در مطالعه پماد هارتمن جديد مي‌خواستند بررسي كنند كه اين مساله در نوزادان نيز درست است يا خير. بدين منظور ۵۶ نوزاد پسر و دختر سالم را مورد بررسي قرار دادند. آنها با اندازه گيري هورمون استرس (كورتيزول) موجود در بزاق، الگو‌هاي ضربان قلب، پاسخ درد نوزادان با استفاده از فعاليت مغز EEG و حالت چهره، ميزان استرس در نوزادان را اندازه گيري كردند.
داده‌ها نشان داد كه نوزادان با سطوح بالاتري از استرس، واكنش مغزي بيشتري نشان مي‌دهند. با اين حال، اين فعاليت شديد در مغز منجر به تغيير در رفتار نوزادان نمي‌شود.


شيردهي و كاهش استرس در نوزادان

مزاياي جسمي و رواني شيردهي براي مادران و نوزادان بر همگان آشكار است. اما آيا شيردهي مي‌تواند موجب بروز تغييرات ژنتيكي در نوزاد شود؟ تحقيقات جديد نشان مي‌دهد كه بين شيردهي و تغييرات ژنتيكي كه منجر به كاهش استرس در نوزادان مي‌شود، ارتباط وجود دارد.

پژوهشي كه در مجله Pediatrics در سپتامبر ۲۰۱۸ توسط دكتر لستر، منتشر شده است، نشان مي‌دهد: "مراقبت و شيردهي مادر باعث تغيير ژنتيكي در نوزاد مي‌شود و پاسخ فيزيولوژيكي نوزاد به استرس، به ويژه انتشار هورمون كورتيزول، را تنظيم مي‌كند."
دكتر لستر و همكارانش بيش از ۴۰ نوزاد سالم، و مادرانشان را بررسي كردند. نيمي از آن‌ها در پنج ماه اول تولد از شير مادر تغذيه مي‌كردند و نيم ديگر شير خشك مي‌خوردند. آن‌ها واكنش پذيري هورمون استرس (كورتيزول) موجود در بزاق نوزاد را با استفاده از روش متقابل مادر و نوزاد اندازه گيري كردند.
نتايج تحقيق نشان داد كه نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، نسبت به گروه ديگر، استرس كمتري را تجربه مي‌كنند.

بيشتر بخوانيد: تاثير استرس و عصبانيت بر شير مادر
استرس در نوزادان و كودكان و راه‌هاي مقابله با آن

استرس در كودكان

استرس دوران كودكي نشان دهنده شرايطي است كه نياز به انطباق و تغيير دارد. استرس ممكن است ناشي از تغييرات مثبت، مانند شروع يك فعاليت جديد باشد. اما بيشتر اوقات با تغييرات منفي مانند بيماري يا مرگ در خانواده در ارتباط است. شما مي‌توانيد با شناختن نشانه‌هاي استرس در كودك و آموزش روش‌هاي موثر براي مقابله با آن به كودك خود كمك كنيد.

دلايل بروز استرس در كودكان

استرس ممكن است پاسخ كودك به تغييري منفي در زندگي او باشد. استرس در مقادير كم، براي كودك مفيد است. اما استرس بيش از حد مي‌تواند بر روي فكر، عملكرد و احساس كودك تاثير نامطلوب بگذارد.
كودكان با افزايش سن ياد مي‌گيرند چگونه استرس خود را مديريت كنند. بسياري از اتفاقاتي كه بزرگسالان به راحتي مي‌توانند مديريت كنند، باعث ايجاد استرس در كودكان مي‌شوند. در نتيجه، حتي تغييرات كوچك مي‌توانند احساس امنيت و آرامش كودك را تحت تاثير قرار دهد.

درد، آسيب جسمي، بيماري و ساير تغييرات، عوامل استرس زايي براي كودكان است. ديگر عوامل استرس زا براي كودكان عبارتند از:
  • نگراني در مورد مدرسه يا نمرات امتحان
  • مسئوليت‌ها و تكاليف مدرسه و يا كلاس‌هاي آموزشي و ورزشي
  • مشكلات با دوستان، زورگويي و قلدري در مدرسه، يا فشار‌هاي گروه همسالان
  • تغيير مدرسه، مسافرت و جابجايي دايمي، وجود مشكلات مسكن يا بي خانماني
  • داشتن افكار منفي در مورد خود
  • بروز تغييرات جسماني در پسران و دختران
  • طلاق چسب هارتمن يا جدايي پدر و مادر
  • مشكلات مالي در خانواده
  • زندگي در يك خانه يا محله ناامن

نشانه‌هاي استرس در كودكان

كودكان ممكن است قادر به تشخيص استرس در خود نباشند. بروز نشانه‌هاي جديد يا بدتر شدن برخي رفتار‌ها موجب مي‌شود كه پدر و مادر از افزايش سطح استرس كودك مطلع شوند.
نشانه‌هاي فيزيكي عبارتند از:
برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/8/11  | ۰۸ | نویسنده : drwound |
[ ]