کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
خواب راحت و آرام
 آيا كم‌خوابي منجر به افزايش دردهاي بدن مي‌شود؟
پژوهشگران معتقدند فقدان خواب كافي در طول شب،
برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/12/1  | ۰۰ | نویسنده : drwound |
بازي هايي كه ترس كودكان را از بين مي برد
از ابتداي تولد تا لحظه مرگِ هر فرد، به دوره هاي مختلف رشدي تقسيم مي شود. اولين مرحله كه شروع آن مصادف با لحظه تولد است، از تولد تا 2 سالگي را در بر مي گيرد.

به گزارش ، معمولا كودكان سالم ازانرژي زيادي برخوردارهستند كه به وسيله بازي آن را تخليه مي كنند اگر انرژي هاي اضافي كودك از طريق صحيح به مصرف نرسد و به حالت سركوب شده در جسم كودك ذخيره شود موجب نا آرامي، عصبانيت، بدخلقي و پرخاشگري،عدم رشد و بروز استعدادهاي نهفته كودك مي شود. تا آنجايي كه امكان دارد بايد زمينه بازي براي كودكان از همان سالهاي ابتدايي رشد فراهم شود بازي يعني بحث و تبادل نظر، همراه با لذت و تفريح براي آرامش بيشتر بين شما و كودكتان است. در حين بازي فرصتي به دست مي‌آيد تا شما از كودكتان بياموزيد و آنها نيز از شما ياد بگيرند. در ضمن بازي سبب رشد و پرورش استعدادهاي بالقوه كودك و كسب مهارت‌هاي اكتسابي مي‌شود يكي ديگر از فايده هاي بازي كودكان شناسايي عواطف و رفتارهاي كودكان چسب بخيه است به اين جهت كه كودك قدرت استدلالي ضعيفي دارد و راه بيان احساساتش به صورت كلامي نيست واز طريق بازي آنها را بروز مي دهد.

از ابتداي تولد تا لحظه مرگ هر فرد، به دوره هاي مختلف رشدي تقسيم مي شود. اولين مرحله كه شروع آن مصادف با لحظه تولد است، از تولد تا 2 سالگي را در بر مي گيرد. در اين سن اگر دقت كرده باشيد، همه ي كودكان دوست دارند به اشياي مختلف دست بزنند يا آنها را به دهان ببرند و يا اين كه به صداهاي مختلفي كه مي شنوند سريع عكس العمل نشان دهند؛ اين مساله كاملا طبيعي است و در همه كودكان ديده مي شود. والدين نبايد كودكان را از اين كارها منع كنند زيرا كه تمام اين كارها طبيعي و نشان دهنده رشد طبيعي كودكان است.

كودك افسرده چگونه بازي مي كند؟
اين كودكان بيشتر ساعت هاي روز غمگين و گوشه گير هستند و به بهانه هاي مختلف از بازي با همسالان خودداري ميكنند. از كارها و بازي هايي كه معمولا كودكان همسن وسالشان از آن لذت مي برندن علاقه اي نشان نمي دهند و بازي هاي آرام و بي سر وصدا را ترجيح مي دهند. گاهي ممكن است ساعتها تنهايي با عروسكشان حرف بزنند.

كودك مضطرب چگونه بازي مي كند؟
كودك مضطرب معمولا نمي تواند قيمت پماد زخم بستر تمركز كند و خواب راحت و آرامي ندارد براي همين انرژي خود را هنگام بازي زودتر از همسن وسالانش از دست مي دهد. در بازي ها معمولا رهبر نمي شود و از اينكه مسئوليت هدايت بازي را بر عهده بگيرد اجتناب مي ورزد. او اعتماد به نفس پاييني دارد.

كودك پرخاشگر معمولا چگونه بازي مي كند؟
پرخاشگري انواع مختلفي دارد مثل گاز گرفتن، زدن يا لفظي باشد مثل فرياد زدن و تحقير كردن يا تجاوز به حقوق ديگران است.

اما معضل ديگر مشاهده شده در كودكان ترس است. به طور كلي ترس دائم و ثابت به هر علت كه باشد اثر بسيار نامطلوبي بر جسم و روان كودك به جا مي گذارد و كودك را از زندگي طبيعي و شاد محروم مي سازد و در نوع حادش سبب اختلال در جسم و روان كودك مي شود. اطفال در مقابل ترس هاي شديد، واكنشهاي متفاوتي نظير لكنت، شب ادراري، كم رويي، افسردگي از خود نشان مي دهند. گاهي اوقات كودك بر اثر ترس پرخاشگر مي شود. نامطلوب ترين اثر ترس اين است كه شخصيت كودك را نابود مي كند. كودك ترسو اتكاء به نفس ندارد، در هيچ كاري داوطلب نمي شود و كاري را با رغبت انجام نمي دهد زيرا بيشترين ميزان انرژي و نيروي كودك صرف مقابله با ترس مي شود و گاهي اوقات بي قطره فروزومال تفاوت و تنبل و ضعيف و بي اراده مي گردد. دروغگويي نيز از جمله رفتارهاي ناپسندي است كه بر اثر ترس در كودك پديد مي آيد. ترس بيشترين صدمه را به اعصاب مي زند و مغز نيز نمي تواند بخوبي فرمان بدهد.

با بازي ميتوان غلبه زيادي براي از بين بردن ترس كودكان داشته باشيم:
بازي گرگم به هوا:
يكي از ترس هايي كه بين بيشتر كودكان عموميت دارد، ترس از تاريكي است. معمولا اين ترس بين سنين 3 -2 سالگي آغاز مي شود و ضمن تداوم در سالهاي بعد قدري كاهش مي يابد، ولي تا حدود 10-12 سالگي نيز ادامه پيدا مي كند. يكي از مواردي كه منجر به ترس كودك از تاريكي مي شود، زماني است كه پدر و مادر و يا نزديكان كودك به عنوان تنبيه از او مي خوهند تا در اتاق تاريك مثل انباري، زيرزمين، و غيره كه موجب ترس و وحشت او مي شود، تنها بماند. نكته ديگر آن است كه فضاي منزلي كه كودك در آن زندگي مي كند و يا اتاق آشناي كودك، در وضعيت هاي تاريك و روشن جلوه هاي متقاوتي دارد.

خوب است كه والدين (پدرومادر) دراين بازي لحظاتي چراغ را خاموش كنند و اين بازي را در تاريكي انجام دهند؛ البته مدت زمان آن بايد كوتاه باشد و حساب شده انجام شود.

بايد بازي را در قسمتي پزشكي كودكان از اتاق آغاز كرد كه روشن است و كساني كه ميخواهند پنهان شوند و كودك آنهارا بيابد بايد به اتاقي تاريك بروند و كودك آنها را در اتاق تاريك پيداكند و ميزان هيجانات بازي كنندگان آنقدر زياد نباشد كه كودك وحشت زده شود در اين صورت كم كم با تاريكي انس ميگيرد.

بازي ايجاد سايه با انگشتان
اين بازي براي كودكان خردسال جذاب است. چراغ اتاق خاموش وشمعي روشن مي شود. پدر يا مادر درمقابل نورشمع با انگشتان خود روي ديوار سايه مي اندازند. مي توان سايه هاي گوناگوني ايجاد كردكه كودك آنها را دوست دارد.

پليس بازي
در برخي موارد، ترس كودك از تاريكي، ناشي از تصورات ذهني او درباره دزد و موجودات خيالي است كه از اطرافيان خود مي شنود و يا گاهي خواب مي بيند. از نظر يك كودك 6 ساله، تاريكي مظهر هيولاها، غول ها، دزدها و ... است كه مي توانند به او صدمه بزنند. براي مثال زماني كه كودك به رختخواب مي رود به ياد موقعيت ترسناكي كه شب پيش در خواب ديده است، مي افتد و آن گاه خواب از سر او مي پرد و شروع به خيال پردازي مجدد مي كند.
پدر و كودك در اتاق تاريك، پليس بازي مي كنند. چراغ خاموش مي شود. چراغ قوه ها را در دست ميگيرند و به درمان سوختگي با آب جوش دنبال شيء گمشده مي گردند؛ البته نبايد دنبال مجرم، دزد، هيولا و موجودات خيالي باشند و فقط بايد دنبال شي گم شده مورد نظر خود بگردند.

برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/8/11  | ۰۸ | نویسنده : drwound |
[ ]