کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
مهارت هاي دوست يابي
مهارت هاي اجتماعي كه هر نوجواني بايد بياموزد
فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان گفت: نوجوان در موقعيت هاي متفاوت نيازمند كسب مهارت هاي اجتماعي است و بايستي با ديگران گفت و گو كرده و با برقراري تعامل اين مهارت ها را از والدين بياموزد.

به گزارش ، فرناز گل محمدي با اشاره به اهميت كسب مهارت هاي اجتماعي در دوران نوجواني اظهار كرد: نوجوانان براي كسب مهارت هاي اجتماعي نيازمند اين هستند كه با ديگران گفت و گو كرده و در اثر تعامل با بزرگ ترها و اقوام و دوستان و سوال كردن و در خواست كمك بتوانند در فعاليت هاي اجتماعي شركت كنند.
وي با تاكيد پماد زخم بستر به اينكه در موقعيت هاي اجتماعي نوجوان نيازمند اين نوع مهارت ها است، افزود: لازم است كه والدين فرزندان خود را با آموزش اين نوع مهارت هاي اجتماعي پرورش دهند.

اين فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان ادامه داد: مهارت زبان بدن است و مانند تماس چشمي و حالت چهره بسيار مهم است. برخي از فرزندان بسيار نگران و مضطرب به نظر مي رسند و هنگامي كه اطرافيان با آنها صحبت مي كنند معمولا به جاهاي دوردستي خيره شده و يا به زمين نگاه مي كنند.

وي معتقد است كه عملكرد اين گروه از بچه ها باعث مي شود كه طرف مقابل شان كه در حال صحبت با آنها است احساس مطلوبي نداشته باشد و تصور كند كه اين نوع رفتار كاملا غير دوستانه بوده و نشان دهنده بي توجهي نوجوان است.

گل محمدي با تاكيد به اهميت حالت چهره پماد سوختگي نوجوان در هنگام صحبت با ديگران، افزود: بايستي به كودك و نوجوان بياموزيم كه درهنگام صحبت با ديگران سعي كند كه ارتباط برقرار كرده و با لبخند زدن چهره اي دوستانه داشته باشد و همه اين موارد به ايجاد يك ارتباط موثرو برقراي تعاملات اجتماعي كمك زيادي مي كند.

وي خاطر نشان كرد: در زمينه حالت هاي بدن داشتن حالت قوز و شلي بدن موجب ايجاد احساس منفي در كودك و نوجوان مي شود. علاوه بر حالت هاي بدن كسب مهارت هاي صدا و بلندي، سرعت و شفافيت صدا در ايجاد تعاملات اجتماعي نقش زيادي دارد.

فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان با اشاره به اينكه آهسته و خيلي تند صحبت كردن فرزندان نيز مشكل ساز مي شود، گفت: هنگامي كه بچه ها بسيار آهسته يا سريع حرف مي زنند باعث مي شود كه طرف مقابل اصل مطلب آنها را خريد قطره آهن فروزومال نفهميده و ارتباط اجتماعي آنها دچار مشكل شود.

وي يادآور شد: مهارت برقراري مكالمه از ديگر مهارت هاي اجتماعي اين دوره است و لزوم آموزش اين نوع مهارت به نوجوان از سوي والدين حايز اهميت ويژه اي است تا او بتواند احوال پرسي صحيحي با ديگران داشته و كلامش را به خوبي و با جملات كوتاهي شروع كند.

گل محمدي معتقداست كه بايستي نوجوان از سوالات و جملات كوتاهي براي ارتباط هاي كلامي استفاده كرده و از مطرح كردن سوال هاي بسيار بحث برانگيز باشد، اجتناب كند. به كار بردن كلمات مودبانه از جمله واژه هاي لطفا و مچكرم را از كودكي به فرزندان بياموزيم.

وي با تاكيد اهميت مهارت هاي دوست يابي در دوران نوجواني، گفت: پيدا كردن دوستان در اين دوره از ديگر مهارت هاي اجتماعي قطره آهن فروزومال است. كمك به دوستان در هنگام نياز، دعوت از آنها براي شركت در بازي هاي گروهي، پيشنهاد وارد شدن به گروه دوستان، ابراز عواطف و احساسات، تعارف، همدلي كردن با دوستان در هنگام ناراحتي از مهم ترين مهارت هاي دوست يابي در اين دوران هويت يابي است كه باعث محكم تر شدن روابط دوستي و اجتماعي آنها مي شود.

فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان تصريح كرد: نوجوان با كسب مهارت ابراز وجود مي تواند از حق خودش دفاع كند و در اين زمينه بايستي رفتار منطقي را در پيش گرفته و از پرخاشگري و عصبانيت پرهيز كرده تا به ديگران دوستان خود آسيبي نزند.

وي خاطر نشان كرد: داشتن مهارت "نه گفتن" نوجوان به ديگر دوستان و برخورد مناسب با آنها در مواقعي كه مورد تمسخر و تحقيرشان قرار مي گيرد نيز پماد زخم از مهارت هاي اجتماعي ضروري اين دوران بوده كه لزوم آموزش اين موارد از سوي والدين به فرزندان و برقراري تعامل مناسب و خوب با آنها را مي طلبد.

برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/8/11  | ۰۸ | نویسنده : drwound |
[ ]