کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
درمان زخم و از بين بردن جاي آن همه چيز در مورد پزشكي

يك زخم را چه طور بايد درمان كرد تا جاي آن بهتر و سريعتر خوب شود؟
قبل از هر چيز حواستان باشد كه زخم را با آب و صابون به خوبي بشوييد. اگر با يك چيز كثيف بريده يا مجروح شده ايد، علاوه بر شستشو، بايد با محلول ضد عفوني كننده، جراحت را ضد عفوني هم بكنيد.
تمام خرده ها مانند شن يا گرد و خاك را از قسمت زخم شده، بيرون بياوريد. اين كار مانع از باقي ماندن جاي زخم و شكل گرفتن، "خالكوبي" مي‌شود.

با يك پانسمان غير قابل نفوذ و نچسب، و از جنس پلاستيك شفاف، زخم را بپوشانيد. هدف از اين كار چيست؟ اين كار زخم را در رطوبت كافي نگه مي‌دارد و مانع از شكل گيري جاي زخم مي‌شود. به هيچ وجه نگذاريد، زخم تان در هواي آزاد خشك شود.

پانسمان را حداقل 48 ساعت سر جايش نگه داريد. اگر زودتر آن را برداريد، سلول هايي كه در حال توليد مجدد بوده اند، كنده خواهند شد.

جاي زخم چه طور بهبود مي‌يابد؟
اثر زخم، فرآيند طبيعي بدن ما براي توليد مجدد و بازسازي است. زماني كه دِرِم، كه زير سطح پوست واقع شده، آسيب مي‌بيند، بدن فيبرهاي كُلاژن توليد مي‌كند، كلاژن نوعي پروتئين است. اين پروتئين زخم و اپيدرم را پر مي‌كند، و اپيدرم (سطح پوست) مي‌تواند مجدداً خود را بسازد و ترميم شود.

براي كمك كردن به اين فرآيند، كرم هاي كلاژن دار يا اسيد هيالورونيك در داروخانه ها در دسترس هستند، مي‌توان اين داروها را روي سطح زخم، زير پانسمان بماليد. اين مواد ترميم دِرِم و در نتيجه اپيدرم را سرعت مي‌بخشند.

همۀ ما در مقابل زخم ها مثل هم نيستيم...
همۀ ما چند "زخم كاري" داريم كه خاطرات كودكي را براي مان زنده مي‌كنند. آيا ثمرۀ چندين بار زمين خوردن مان هستند؟ 
پوست هاي جوان، اثر زخم را مشخص تر نمايش مي‌دهند.
در بين افراد سالخورده، جاي زخم ها كمتر آشكار اند، اما فرآيند التيام زخم در بين آنها كندتر است. حتي احتمال مزمن شدن برخي از جراحت ها هم در ميان آنها وجود دارد.
آسيايي ها يا آفريقايي ها اثر زخم هاي شان آشكارتر است، زيرا تعداد رنگ دانه هاي موجود در پوست آنها بيشتر است و جاي زخم را پر رنگ تر نشان مي‌دهد.

در قسمت هايي از بدن كه اغلب در حركت هستند، مثل پشت، جاي زخم بزرگتر مي‌شود زيرا لبه هاي زخم مدام در حال كشيده شدن هستند.
هر چه جراحت تميزتر شود، جاي زخم بهتر بهبود مي‌يابد. جراحتي كه به علت سقوط ايجاد شده، بيشتر از يك بريدگي توسط چاقو يا جراحت پس از عمل، اثر باقي خواهد گذاشت.

جاي زخم را چه طور مي‌توان كمرنگ كرد؟
به محض ايجاد جراحت، چند اقدام مهم مي‌توانند ظاهر نهايي را بهبود ببخشند:
تا زماني كه قرمزي روي پوست باقي است، از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد اجتناب كنيد. اگر در معرض نور آفتاب قرار بگيريد، جراحت رنگ دانه ها را به خود مي‌گيرد و رنگي مي‌شود.
اگر زخم محكم و سخت به نظر مي‌رسد، براي نرم كردن، ماساژش دهيد.
اگر زخم قوزدار و محدب است، صفحه هاي متراكم شيشه را روي آن بماليد تا صاف شود، اين صفحه ها در داروخانه ها در دسترس هستند. متخصص پوست تان هم مي‌تواند كرم كورتيزون را براي شما تجويز كند، اين كرم تكثير سلول ها را متوقف مي‌كند.

آيا مي‌توان جاي زخم ها را به طور كلي "ناپديد كرد"؟
روش هاي متعددي براي كاهش جاي زخم، تكامل يافته اند.
در ميان آنها، از تزريق كلاژن براي پر كردن زخم هايي كه حفره مانند هستند، و پس از جوش ظاهر مي‌شوند، مي‌توان نام برد. 
همچنين استفاده از ليزر يا پيلينگ  كه لايه هاي رويي پوست را برمي‌دارند، از ديگر تكنيك ها محسوب مي‌شوند. 
با اين حال به نتيجه اي معجزه آسا اميد نداشته باشيد. ضمناً احتمال بيشتر به چشم آمدن زخم از قبل را هم ناديده نگيريد.  

قبل از اينكه وارد هر يك از اين فرآيندهاي گران قيمت بشويد، فوايد و عوارض آن را با هم سبك و سنگين كنيد: آيا واقعآً به آن نياز داريد؟ براي اين كه يك زخم  آنچه كه واقعآً هست بشود و شكل حقيقي خود را نشان دهد، بايد يك سال صبر كنيد.
قبل از هر چيز، يك زخم بسيار زشت مي‌تواند تا سال هاي سال، ناپيدا بماند! بنابراين اميدوار بمانيد و خود را به صبر و تحمل مجهز كنيد!


 

منبع : سيمرغ


برچسب‌ها: بهبود زخم، درمان جاي زخم، درمان سريع زخم، ترميم زخم، درمان زخم پوست،


تاريخ : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ | ۰۷:۴۰:۱۹ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]