کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
علت غلظت خون چيست و درمان آن چيست همه چيز در مورد پزشكي
از علت تا درمان غلظت خون
از علائم باليني بيماري غلظت خون مي توان به برافروختگي پوست صورت، قرمزي چشم ها، اختلالات هوشياري، منگي، سردرد، خواب آلودگي و گزگز دست و پا اشاره كرد.

به گزارش : افزايش تعداد گلبول هاي قرمز در واحد حجم خون را اصطلاحا غلظت خون مي گويند. در اين حالت تعداد هموگلوبين هاي خون فرد بيمار بيشتر از يك فرد عادي است.

خون

ميزان هموگلوبين خون در زنان بايد بين ۱۲ تا ۱۴ گرم در دسي ليتر و در مردان بين ۱۴ تا ۱۶ گرم در دسي ليتر باشد و اگر اين عدد در زنان از ۱۶ و در مردان از ۱۸ بالاتر برود، بيماري غلظت خون محسوب مي شود.

دكتر سيد امير حسين امامي در اين باره اظهار كرد:

«در بسياري از موارد، افزايش غلظت خون به صورت كاذب است، به اين معنا كه ميزان هموگلوبين خون مناسب است، ولي به دلايلي مانند كم آبي بدن، در آزمايش اين مقدار بالا نشان داده مي شود.

يكي از علل رايج غلظت خون كاذب اين است كه فرد تمام آزمايش هاي خوني را در يك زمان و با هم انجام مي دهد و براي انجام آزمايش هايي مانند چربي خون مجبور است ساعت ها ناشتا باشد. غلظت خون حقيقي به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي شود كه در بيماري غلظت خون اوليه، توليد گلبول هاي قرمز خون توسط سيستم خونساز بدن به صورت خودكار بالاست. در غلظت خون ثانويه، سيستم خونساز بدن سالم است، ولي بيماري هايي مانند بيماري هاي مزمن ريوي، كليوي، قلبي و يا تومورها مي توانند موجب غلظت خون بالا شوند.»

دكتر سوختگي با آب جوش قدير محمدي، متخصص طب سنتي مي گويد :

«در طب مدرن مي گويند اگر تعداد گلبول هاي خون در حجم به خصوصي از خون بيشتر باشد، فرد مبتلا به غلظت خون است و با بخش سرمي يا مايع كاري ندارند. اما در طب سنتي، اگر گلبول هاي خون كمتر شود، اما سرم خون غليظ تر باشد، مي گوييم غلظت خون وجود دارد.

گاهي اوقات هم اگر دماي بدن از حد طبيعي كه ۳۷ درجه است، پايين تر بيايد و سردتر شود، خون متراكم شده و غليظ مي شود. در اين شرايط دماي بدن فرد مي تواند بدون وجود عوامل زمينه اي ديگر، او را به مشكل غلظت خون دچار كند. اغلب افراد ساكن در مكان هاي مرتفع نظير كوهستان و يا مكان هايي كه آلودگي هوا زياد است بيشتر از سايرين دچار بيماري غلظت خون مي شوند. درست مثل يخ و آب كه يخ نسبت به آب غليظ تر است، چون ملكول هاي آن در شرايط متراكم تري قرار دارند. اما آب رقيق است و ملكول هايش با فاصله بيشتري از هم هستند، يعني هرچه دماي بدن پايين باشد و خون سردتر، گلبول هاي خون به هم چسبيده تر مي شوند و در حجم به خصوصي از خون زياد به نظر مي آيند، ضمن اينكه ممكن است همين فرد دچار كم خوني باشد.»

علل غليظ شدن خون كدامند؟

دكتر مهيار منصوري، فوق تخصص خون و سرطان بالغين در اين باره گفت:

در برخي مواقع غلظت خون به خاطر استعمال سيگار است و به دليل كاهش اكسيژن خون، فرد دچار غلظت خون مي شود. افرادي كه به بيماري قلبي و ريوي دچار هستند نيز ممكن است دچار غلظت خون شوند. زندگي در جاهايي كه اكسيژن كم است، مانند زندگي در مناطق كوهستاني كرم اسكار رژودرم (ارتفاعات) نيز منجر به ايجاد غلظت خون افراد مي شود، اما اين دلايل زمينه ساز سرطان نيستند.

ولي برخي از غلظت هاي خون، بيماري هاي زمينه اي سرطان هستند. «پلي سيتمي ورا» نوعي بيماري يا اختلال خوني است كه در آن مغز استخوان بيش از حد مورد نياز، گلبول قرمز مي سازد و اين مدل امكان دارد به سرطان خون تبديل شود. استرس، كار و فعاليت زياد بر روي بيماري غلظت خون تاثيري ندارد و تنها باعث بروز غلظت خون كاذب مي شود.

علائم غليظ شدن خون چيست؟

از علائم باليني بيماري غلظت خون مي توان به برافروختگي پوست صورت، قرمزي چشم ها، اختلالات هوشياري، منگي، سردرد، خواب آلودگي و گزگز دست و پا اشاره كرد.

غلظت خون در چه كساني بيشتر است؟

بعد از سن بلوغ، وجود هورمون هايي در مردان تحريكاتي در سيستم خونسازي بدن ايجاد مي كند كه موجب مي شود ميزان غلظت خون در مردان دو گرم نسبت به زنان بالاتر رود. چنانچه فردي دچار غلظت خون باشد، بايد علت غلظت خون را از يك فوق تخصص خون و سرطان جويا شود. ولي اين بيماري ممكن است در هر سني بروز پيدا كند. ما افرادي داريم كه در سن نوجواني و به دليل ارثي اين مشكل را دارند. بچه هايي هستند كه ديواره پايين قلب شان باز است يا مشكل ريوي دارند كه آنها از جمله كساني هستند كه درگير غلظت خون مي شوند. غلظت خون كاذب در تمام سنين وجود دارد، اما غلظت خون اوليه بيشتر در سنين ميانسالي و غلظت خون ثانويه در سنين بالا بروز پيدا مي كند. اغلب افراد ساكن در مكان هاي مرتفع نظير كوهستان و يا مكان هايي كه آلودگي خريد قطره آهن فروزومال هوا زياد است بيشتر از سايرين دچار بيماري غلظت خون مي شوند.

خون تيره هميشه غليظ نيست

خوني كه در سرخرگ ها جريان دارد، شفاف و قرمزرنگ است، اما خوني كه در سياهرگ ها وجود دارد، تيره رنگ است و اكسيژن كمي دارد. اكسيژن اين خون در سياهرگ مصرف شده، به بافت ها آمده و حين گردش، مقداري از فضولات گردش سلولي هم به آن اضافه شده و اين خون به قلب و ريه برمي گردد تا دوباره اكسيژن بگيرد، بنابراين خون تيره لزوما غليظ نيست، ولي خون غليظ به طور قطع تيره هست.

غذاي چرب تاثيري بر غلظت خون ندارد

اين بيماري در اثر خوردن غذاهاي ناسالم، چرب و روغن نباتي مايع و جامد ايجاد نمي شود و مصرف ميوه ها و يا نوشيدن آب انار كه در فرهنگ ما براي كاهش غلظت خون توصيه مي شود بر كاهش هموگلوبين خون تاثيري ندارد.

بايد به پزشك متخصص مراجعه كرد

چنانچه فردي دچار غلظت خون باشد، بايد علت غلظت خون را از يك فوق تخصص خون و سرطان جويا شود. تنها راهي كه نشان مي دهد فردي غلظت خون دارد يا نه، دادن آزمايش خون و اندازه گيري هماتوكريت است.

در بين برخي افراد باب شده كه مي گويند چنانچه غلظت خون داريد قرص آسپيرين استفاده كنيد و يا خون اهدا كنيد، در حاليكه استفاده دو مورد فوق تنها در حد يك مسكن ساده بوده و نياز است افراد علت بيماري غلظت خون را با مراجعه به پزشك متخصص جويا شوند و چنانچه غلظت خون علتي زمينه اي دارد، متناسب با تشخيص پزشك به درمان بپردازند.

چطور درمان مي شود؟

براي درمان غلظت پماد آلفا براي جوش صورت خون كاذب از مايعات و در غلظت خون اوليه از خونگيري و داروها استفاده مي شود و در نهايت در غلظت خون ثانويه بايد بيماري هاي زمينه اي كه موجب بروز غلظت خون شده اند، برطرف شوند.

وقتي پزشك متخصص با توجه به جواب آزمايش متوجه شد كه علت بروز غلظت خون در فرد، اوليه است يا ثانويه، درمان را آغاز مي كند. براي رفع غلظت خون بهتر است كه آويشن را همراه با چند عدد عناب دم كرده و روزي چند بار مصرف كنيد. اگر علت ثانويه بود، درمان علت زمينه اي - قلبي يا ريوي - را در صورتي كه امكان پذير باشد، آغاز مي كند و در كنار آن هرگاه غلظت خون از ۵۶ درصد در مردان و ۵۲ درصد در زنان بالاتر برود، بخشي از خون كشيده و دور ريخته مي شود. اين كار نيز به شكل استاندارد انجام مي شود تا غلظت خون كاهش پيدا كند. اين عمل تا زماني ادامه دارد كه يكي از مهم ترين مواد خونساز بدن در اثر خروج از بدن كم شود. در واقع به بيمار فقر آهن مي دهيم تا دچار غلظت خون نشود.

حال اگر علت پرخوني براثر علت اوليه يعني ناشي از مغز استخوان باشد، در اين حالت بايد به درمان علت بيماري خوني بپردازيم و با خروج خون از يكي از رگ ها، ميزان گلبول هاي قرمز خون را تنظيم كنيم.

درمان سنتي غلظت خون

غلامرضا كردافشاري متخصص طب سنتي مي گويد:

براي رفع غلظت خون و پاكسازي خون از مواد زائد بهتر است كه آويشن را همراه با چند عدد عناب دم كرده و روزي چند بار مصرف كنيد. به اين ترتيب كه يك قاشق غذاخوري آويشن خشك را همراه با ۷ تا ۱۰ عدد عناب در يك يك ليتر آب جوش دم مري انسان كرده و روزي چند بار مصرف كنيد. مصرف اين نوشيدني در ماه هاي اوليه بهار به سلامت بدن كمك مي كند.

چطور جلوگيري كنيم؟

افراد بهتر است هم براي جلوگيري از غليظ شدن خون و هم براي كمك به نيازمندان، به طور مستمر خون بدهند. مردان بهتر است هر سه ماه و زنان هر چهار ماه يكبار خون شان را اهدا كنند.

منبع: ايسنامنبع
برچسب‌ها: بهداشت نيوز، سلامت، بهداشت، درمان،


تاريخ : ۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶:۴۶ | نویسنده : عيسي قاسمي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]